X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
هرچند در این مقاله به مقایسه L90 و مگان می پردازیم ولی به بعضی از خودروهایی که در این کلاس یا رنج قیمت قرار میگیرند نیز اشاراتی خواهیم داشت تا خوانندگان عزیز تا حدودی در جریان مقایسه فنی این دو خودرو با خودروهای هم تراز خود نیز قرار بگیرند و مزایا و معایب این دو خودرو در کلاس خودشان مشخص شود.با توجه به اینکه هر روز شاهد مقایسه ها و نقدهای غیر حرفه ای دو خودرو L90 و مگان بودم (در یکی از مجلات پرتیراژ و به اصطلاح تخصصی کشور، بهره بردن دو خودروی مذکور از موتورهای شبیه به هم را دلیلی برای یکسان و همتراز بودن این دو خودرو دانسته بود) تصمیم گرفتم به عنوان یک مصرف کننده حرفه ای و کسی که مدت زیادی این دو خودرو را در اختیار داشته ، به صورت تخصصی تر و فنی تر این خودروها را مورد نقد و بررسی قرار دهم.
ابتدا به بخش موتور و گیربکس دو خودرو می پردازیم :

بسیاری به اشتباه می گویند موتور مگان و لوگان یکسان است که البته تا حدودی نیز درست است. هر دو خودرو از موتور K4M بهره می برند ولی موتور مگان با دارا بودن متغییر زمان بند سوپاپ 115 اسب بخار تولید می کند ، این در حالیست که موتور لوگان 105 اسب بخار قدرت دارد.گیربکس مگان هم با لوگان )تندر 90( کاملا متفاوت است چه از نظر ضریب دنده ها و چه از لحاظ کیفیت.به طوری که دور موتور لوگان در دنده 5 و 120 کیلومتر روی 3250 قرار می گیرد و مگان با دور موتور 3500 به همین سرعت دست می یابد.


همچنین دنده های L90 از فاصله کمی از یکدیگر قرار دارند و امکان اشتباه جا رفتن دنده ها وجود دارد ولی دنده های مگان که شباهت زیادی نیز به گیربکس و دنده های 206 دارد از فواصل مناسبی برخوردار است. منظور از شباهت به گیربکس 206 ، حس تعویض دنده ها و ضریب دنده ها می باشد ، به طوری که هر دو خودرو از ضریب دنده های مشابه برخوردارند و با دنده 5 در دور موتور 3500 به 120 کیلومتر می رسند.جعبه دنده L90 از کیفیت طراحی و کیفیت ساخت پایین تری نسبت به مگان برخوردار است به طوری که در مدت کوتاهی دنده عقب آن دچار مشکل شده و باید اول دنده 2 بزنید بعد دنده عقب.کیفیت طراحی: برای توضیح این مسئله به یک مثال بسنده می کنیم.به عنوان مثال درهای 206 طوری طراحی شده اند که به مرور زمان از ریگلاژ خارج نمی شوند (به اصطلاح خودشان را نمی اندازند) و این در حالیست که ایران خودرو روز به روز از کیفیت زهوار لاستیکی دور درهای این خودرو کاسته (نوار دور درها در مدل های قدیمی تر نرم و فوم مانند بود ولی نمونه های فعلی لاستیکی و خشک هستند) ولی همچنان می بینید که نه صدای باد از لای درها شنیده می شود و نه درها از ریگلاژ خارج می شوند که دلیل این موضوع هم تناسب لولای در با وزن آن است.

این موضوع در سمند لحاظ نشده و می بینید که درها بعد از مدت کوتاهی خود را می اندازند.یک نمونه دیگر از کیقیت طراحی پایین نیز در گیربکس L90 می باشد ، به طوری که دنده عقب این خودرو خیلی زود دچار مشکل می شود و برای جا رفتن دنده عقب ابتدا باید دنده 2 و سپس دنده عقب را درگیر کنید، در خودروهای با کارکرد بیشتر وضع از این هم بدتر می شود و باید به ترتیب دنده 2 و 4 و نهایتا دنده عقب بزنید.حال آنکه کیفیت آلیاژ به کار رفته در گیربکس این خودرو از خودروهایی مثل سمند و پرشیا و 405 بسیار بالاتر بوده و هست ولی گیربکس هیچ یک از این خودروها با چنین مشکلی رو به رو نیست. این مشکل در نمونه های اولیه تندر 90 که اتفاقا گیربکس آنها اروپایی تر هم بود و ساخت داخل کمتری داشتند نیز وجود داشت که این هم گواهی بر آن است که کیفیت ساخت گیربکس این خودرو بالا بوده ولی از کیفیت طراحی پایینی برخوردار است.

لازم به ذکر است این خودرو در دنده ها 12345 به هیچ عنوان مشکلی ندارد و دنده ها خیلی نرم جا می روند و روی کارکرد طولانی مدت آنها می توان حساب کرد.به طور کلی می توان گفت قطعاتی که زود مستهلک می شوند، از کیفیت طراحی پایینی برخوردارند.به طوری که اگر آن قطعه را با بالاترین کیفیت و بهترین مواد هم تولید کنند باز هم خیلی زود خراب می شود.


کیفیت ساخت: کیفیت ظاهری و مواد به کار رفته در یک محصول را کیفیت ساخت آن می گویند که تمام افراد با آن به خوبی آشنا هستند. در اینجا می توانیم به همان مثال قبل اشاره کنیم ، کیفیت نوار لاستیکی دور درهای 206 روز به روز بی کیفیت تر شده است. داشبورد و فرمان و ... پرشیا و 206 نیز از این قاعده مستثنا نبوده اند و روند رو به کاهشی را از نظر کیفیت ساخت طی می کنند.جالب اینجاست که مگان با وزنی حدود 1300 کیلوگرم به خاطر موتور پیشرفته تر و متغییر زمانبند سوپاپ از مصرف سوخت کمتری نسبت به L90 برخوردار است (وزن لوگان 1050 کیلوگرم می باشد)آزمایش طولانی مدت و مکرر نشان داد مصرف شهری مگان در حدود 9 لیتر و لوگان 10.2 لیتر می باشد. در جاده نیز با سرعت 90 الی 100 کیلومتر میانگین مصرف مگان حدود 4.6 لیتر و میانگین مصرف L90 5.8 لیتر بود (تست در جاده ای نسبتا شیب دار انجام شده لذا مصرف سوخت خودروها از حالت استاندارد پایین تر است، به طوری که در دفترچه دو خودرو میزان مصرف سوخت مگان 5.4 لیتر و لوگان 7.1 لیتر ذکر شده است) البته سقف بلند و طراحی غیر ایرودینامیکی L90 در این افزایش مصرف تاثیر گذار بوده.در اینجابد نیست اشاره ای به کولر خودروها و نقش آنها در افزایش مصرف سوخت بیندازیم:

استفاده از کولر مگان در جاده حدود 0.5 الی 0.6 لیتر مصرف خودرو را افزایش می دهد و چندان از شتاب خودرو کاسته نمی شود.همچنین اگر در حال حرکت کولر مگان را روشن کنید موتور دچار سکته یا Knock نمی شود این درحالیست که اگر کولر لوگان را در حال حرکت روشن کنید موتور خودرو دچارKnock می شود.همچنین مصرف را حدود 1 لیتر افزایش می دهد.با این حساب کولر مگان مصرف را حدود 5 درصد و کولر لوگان مصرف را 10 درصد افزایش می دهد.البته این رقم در مقابل زانتیا و انواع پژو که کولر آنها باعث افزایش 20 الی 25 درصدی مصرف سوخت می شود بسیار مناسب به نظر می رسد.
بررسی سیستم تعلیق :

در اینجا به بررسی سیستم تعلیق که یکی از مهمترین قسمت های خودرو به شمار می رود و در ایمنی خودرو نقش به سزایی دارد می پردازیم. جای تاسف است که اهمیت و نقش سیستم تعلیق در امنیت و پایداری خودرو و جلوگیری از واژگون شدن آن از دید بسیاری از نویسندگان و نشریات تخصصی خودرو کشور دور ماندهسیستم تعلیق هم در جلو خودرو وجود دارد و هم در عقب ولی از آنجایی که تعلیق عقب بسیار پیچیده تر و مهم تر از جلو است ، فقط به تعلیق عقب خودرو می پردازیم. زمانی که اقدام به چرخیدن می کنید چرخهای جلو با استفاده از فرمان تغییر زاویه می دهند ولی برای اینکه هندلینگ و پایداری خودرو افزایش یابد باید چرخهای عقب نیز متناسب با زاویه پیچ و سرعت خودرو و ... تغییر زاویه دهند تا تعادل خودرو را حفظ شود


سیستم تعلیق عقب L90 از نوع میله پیچشی می باشد که اصلا عملکرد مناسبی ندارد و حتی می توان آن را با پیکان مقایسه کرد. در تندر تکانه ها و ناهمواری های جاده از یک چرخ به چرخ مجاور انتقال می یابد و این درحالی است که ناهمواری ها باید توسط هر چرخ به خوبی جذب شده و و به دیگر چرخها و مخصوصا به اتاق و نهایتا سرنشین انتقال نیابد.بدون شک بزرگترین عیب تندر و همچنین قدیمی ترین قسمت این خودرو از لحاظ طراحی ، سیستم تعلیق آن است. عدم تعادل این خودرو در پیچ ها و سرعت های بالا نتیجه عملکرد نامطلوب این مجموعه می باشد.


در مقابل سیستم تعلیق مگان Multi Link یا اتصال چندگانه است که به عنوان بهترین سیستم تعلیق مکانیکی برای عقب خودرو شناخته می شود (البته در خودروهایی که از فنر و کمک فنر استفاده می کنند(در خودروهای Citroen که سیستم تعلیق آنها از نوع هیدرولیکی می باشد ، مولتی لینک استفاده نمی شود.لازم به ذکر است در خودروهای گران قیمت تر و پیشرفته تر از ترکیب سیستم های فوق استفاده می شود.مولتی لینک نیز انواع متفاوتی دارد و هر شرکتی با توجه به دانش فنی که دارد نوعی از آن را اختراع و مورد استفاده قرار می دهد. مثلا سوناتا 2008 نیز از مولتی لینک استفاده می کند ولی قسمت عقب آن خشک است (اصطلاحا کوبش دارد) و در مانور های سنگین و پیچ ها عقب آن دچار انحراف و سرخوردگی می شود در حالی که عقب مگان در عین اینکه بسیار نرم است در مانورهای سنگین نیز سر نمی خورد.البته تعلیق عقب سوناتا 2009 تغییراتی داشته ولی کماکان مشکل لیز رفتن عقب خودرو پابرجاست. به نظر می رسد هیوندای سیستم تعلیق سوناتا را اصلاح نکرده و فقط به استفاده از کمک های نرم تر افاقه نموده باشد.برای بهتر مشخص شدن پایداری خودروها، اقدام به آزمایش آنها در سر پیچ می نماییم (یکبار 180 درجه به چپ پیچیده و سپس 90 درجه به راست)

ابتدا سراغ مگان می رویم : با شتاب مثبت و دنده 2 به سوی پیچ حرکت کرده و با سرعت 70 کیلومتر وارد پیچِ میدان می شویم ، البته بدون اینکه اقدام به ترمزگیری نماییم. جلوی خودرو رو به پایین می رود و بدنه خودرو کمی به سوی خارج پیچ متمایل می شود و انحراف جزیی چرخهای عقب ملموس است. صدای لاستیک ها بلند می شود ولی به راحتی زاویه 180 درجه ای پیچ را پشت سر می گذاریم و با همان سرعت در جهت مخالف گردش کرده (حدود90 درجه) و آزمایش را با موفقیت به پایان می رسانیم. توجه داشته باشید برای انجام چنین مانورهایی باید با دنده سنگین حرکت کرد تا نیروی رو به جلو ، زیاد باشد وگرنه خودرو کاملا از کنترل خارج می شود. مثلا اگر با دنده 3 و سرعت 70 کیلومتر وارد همین پیچ شوید عقب خودرو به مراتب بیشتر سر می خورد و خودرو از کنترل خارج خواهد شد و در بدترین حالت ، ممکن است نیم دور ، دور خودتان بچرخید.


با استفاده از گوگل ارث موقعیت محل و سرعت خودرو را مشخص کرده ایم
حال نوبت به L90 می رسد : به خاطر احتمال چپ شدن ابتدا با سرعت ثابت 40 کیلومتر وارد پیچ میدان می شویم و به محض ورود به پیچ ، پا را تا ته روی پدال گاز می فشاریم و سرعت خودرو به 47 کیلومتر می رسانیم. بدون اینکه عقب خودرو دچار انحراف شود پیچ میدان را طی می کنیم(مهمترین دلیل سرنخوردن عقب L90 طول کمتر و فاصله دو محور کوتاه تر می باشد و از همه مهم تر سرعت کمتر می باشد کما اینکه اگر با 70 کیلومتر وارد پیچ فوق می شدیم مطمئنا خودرو واژگون می شد.

تفاوت های دیگری نیز در این حرکت آزمایشی وجود داشت از جمله اینکه بدنه L90 نسبت به مگان بیشتر می خوابد یا به عبارتی به خارج پیچ، بیشتر متمایل می شود. در این سرعت و مانور تا استانه چپ شدن پیش رفتیم.)


تا اینجای کار 180 درجه تغییر مسیر داده ایم سپس با سرعت حدود 50 کیلومتر فرمان را به سمت راست می گردانیم تا پیچ دوم را طی کنیم و از میدان خارج شویم که ناگهان یکی از چرخهای عقب کاملا از جا بلند شد و خودرو در آستانه چپ شدن قرار گرفت. با کمی کاهش سرعت و یک نیم فرمان خودرو را به کنترل درآورده و خطر دفع شد.(در قسمت پایانی آزمایش، بعد از اینکه خودرو تا حدودی به بغل خوابید یکی از چرخهای عقبش از زمین بلند شد و این در حالیست که چرخهای جلو که از سیستم تعلیق مک فرسون بهره می برند به راحتی از پس چنین مانوری بر آمدند)


بد نیست این نکته را یاد آوری کنیم که خودرو مگان در سرعت های بالاتر از این هم واژگون نخواهد شد و نهایتا کنترل خودرو از دست راننده خارج می شود و ممکن است با جدول کنار خیابان و ... برخورد کنید.

سوزوکی نیز در چنین پیچی خیلی به سمت خارج پیچ متمایل می شود به طوری که راننده حس می کند در آستانه واژگونی قرار دارد ولی هیچ یک از چرخهای خودرو چسبندگی شان را از دست نمی دهند و عقب خودرو ذره ای منحرف نمی شود. این به دلیل تعلیق مولتی لینک پیچیده سوزوکی می باشد.البته چهار چرخ متحرک بودن نیز در این امر بی تاثیر نیست.این را گفتم که بدانید اگر خودرویی در پیچ زیاد متمایل شد الزاما بدین معنا نیست که خودرو در آستانه واژگونی قرار داردنکته مهم: ورود به پیچ با سرعت 50 کیلومتر برای سوزوکی متصور است ، با 70 کیلومتر مطمئنا واژگون خواهد شد


بررسی سیستم خنک کننده :

بی شک یکی از برتری های خودروهای خانواده رنو ، نسبت به دیگر خودروهای حاظر در بازار ایران )حتی نسبت به تویوتا کمری که در کلاس بالاتر قرار می گیرد و مخصوص آب و هوای گرم منطقه خاورمیانه تولید شده( رادیاتور و سیستم خنک کننده آنها می باشد.هر دو خودور مگان و L90 در گرم ترین فصل سال و سخت ترین شرایط رانندگی از جمله استفاده از کولر در سربالایی ها و ... قادرند به خوبی حرارت موتور را دفع کنند ، به طوری که آمپر آب حتی یک میلیمتر از جایش تکان نمی خورد. درست برعکس موتورهای داغ پژو که با مشکل افزایش دما روبه رو هستند (یکی از دلایل اصطحلاک بالای موتورهای پژو حرارت بالای آنهاست)


ترمزها و ایمنی :

ترمزهای جلو و عقب مگان از نوع دیسکی می باشد و از ABS و EBD بهره می برند.ترمز مگان در کلاس خود و همچنین کلاس های بالاتر از خود بهترین است. توان ترمز گیری مگان با هیچیک از خودروهای زانتیا و 206 تیپ پنج و مزدا 3 و کمری و ... قابل مقایسه نیست. پدال ترمز از تمام خودروهای فوق الذکر نرم تر است و حس امنیت و پایداری به راننده منتقل می کند.همچنین جنس لنت های این خودرو با تمام خودروهایی که دیده اید تفاوت دارد و نرم تر از آنهاست به طوری که بعد از یک ترمز شدید می توانید براده های برداشته شده از لنت را در رینگ خودرو مشاهده کنید. همین امر موجب شده لنت ها زود تمام شود ولی شما را از بسیاری از خطرات و تصادفات احتمالی مصون می دارد


ترمزهای لوگان در جلو دیسکی و در عقب کاسه ای می باشد و طبعا فقط چرخهای جلوی آن مجهز به ABS , EBD می باشند. توان ترمزگیری آن از 206 تیپ 3 بیشتر و از تیپ 5 کمتر می باشد و در مقابل ترمزهای زانتیا و مزدا 3 هم که حرفی برای گفتن ندارد چه برسد به مگان.همچنین در ترمزگیری شدید دماغه خودرو خیلی پایین می رود که اصطلاحا به آن شیرجه می گویند و می تواند کنترل خودرو را بهم بزند. ترمزها در سرعت های بالاتر از 140 کیلومتر جوابگو نیستند ولی ترمز مگان در سرعت 175 کیلومتر نیز به خوبی عمل می کرد و حس ترمزگیری بسیار خوب بود.
مطلب فوق از آن جهت ارائه گردید تا خوانندگان محترم از قابلیت های فنی دو خودرو اطلاع پیدا کنند . قابلیتهایی که بدون شک با یک دور زدن با خودروهای مذکور متوجه آن نخواهید شد و در اثر استفاده روزمره و مداوم به آن پی می برید و خوانندگان نیز متذکر این نکته باشند که به صرف اینکه هر دو خودرو از موتورهای شبیه به هم بهره می برند نمی توان آنها را با هم مقایسه کرد و خودروهای مذکور از لحاظ توانایی های دینامیکی و تکنولوژیکی با یکدیگر تفاوتهای اساسی دارند.البته در طول مقاله تکنولوژی های منحصر به فرد و بالای رنو را نیز به رخ خانواده پژو در ایران کشیدیم.خودرو مگان را به مدت 4 ماه و 9000 کیلومتر و L90 را یکسال ونیم و 30/000 کیلومتر در اختیار داشتم و مقاله فوق حاصل استفاده طولانی مدت و روزمره از دو خودرو استدر پایان باید بگویم اساسا لوگان برای این منظور طراحی و ساخته شده تا شما از منزل تا محل کار را با خودرویی که از نظر کیفی مناسب است طی کنید و این خودرو اصلا برای لذت رانندگی مناسب نیست. در بسیاری از مواقع مقایسه L90 و 206 و 405 و مگان و ... کار درستی نیست. هر خودرو برای کاری طراحی شده و معایب و محاسن خود را دارد.این خریدار است که باید با توجه به نیاز خود یکی از خودروهای موجود را انتخاب کند.


نظرات (15)
شنبه 6 مرداد 1397 ساعت 11:15 ب.ظ
سلام
من ال نود مدل نود دارم ماشین خوبی بود ولی یه صدای اضافه تو موتورش میاد چندتا مکانیک هم نشون دادم میگن اشگالی نداره ونمایندگی هم میگه باید بزارین تا ببینم اشگالش چیه ولی چون میدونم فنی خوب حالیشون نمیشه نزاشتم حالا میخواستم ببینم مگان بهتره بخرم با این مشخصاتی که شما دادین خیلی خوشم امد ولی شما توسوالات قبلی بین مگان وساندرو ساندرو را پیشنهاد دادین چرا یعنی ساندرو بهتر مگان هست
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام
خیلی واضح است مگانی که 6 سال پیش تولید شده الان حداقل صد هزار کیلومتر کارکرده و افتاده توی خرج

ولی ساندرو با همان موتور مگان (موتور ساندرو پک وارداتی است بر خلاف تندر 90) و سواری مناسب و نرم و جلوبندی بسیار مقاوم و با کیفیت در حال حاظر گزینه بهتری است

همه می دانند مگان 6 ساله تولیدت متوقف شده و قطعا کیفیت یک ماشین کارکرده 5 سال پیش از یک خودروی صفر کیلومتر خیلی پایین تر است
شنبه 21 بهمن 1396 ساعت 08:22 ب.ظ
سلام. مقالت خیلی خوب بود ولی خدایی با هرکی حال نکردی یکی دوتا فحش نسارش کردیا.... داداش به خودرو سازا فحش بده اما به ایران و ایرانی نه!!!
امتیاز: 0 0
پاسخ:


یه جمله از دکتر یحیی علوی میگیم :
سوال احمقانه جواب احمقانه داره -
بعضی سوال ها خیلی احمقانه به نظر میرسه و مجبورم خنثی نباشم و جواب های تند و دندان شکن بدهم

طرف پرسیده هایما بخرم یا سراتوی سایپا ؟؟
توی فامیل خودمون طرف میره چری آریزو توربو میخره ولی سراتو نمیخره میگه سراتو به درد نمی خوره تو ایران مونتاژ میشه - ایرانیا ازش میدزدن !!!!
بعدش میره از شاه دزدا که از همه چیه ماشین میدزدن ماشین میخره
به نظر شما نباید بهش فحش داد؟؟

کسی که ماشین چینی که اصل و فرعش دزدی هست و با قیمت های خیلی ارزان خریداری میشه و به قیمت ماشین کره ای فروخته میشه میخره نباید فحش بهش داد؟؟؟

این آدمها باعث بدبختی جامعه ایران هستند - کسانی که s300 سایپا را در زمان دلار 3000 تومانی به قیمت 75 میلیون خریدند باعث بد بختی جامعه ایرانی هستند - سایپا وقتی نتوانست بفروشه قیمتش را اورد روی 50 تومن
الان دلار شده 4500 تومن هنوز آریو یا همان اس 300 بالاتر از 55 میلیون نرفته است !!!!

سایپا چند درصد سود برای خودش در نظر گرفته بوده ؟؟؟
بیش از 300 درصد

حماقت خیلی از همین مردم ایران ما رو به اینجا رسونده - آدمای احمق > سوال های احمقانه = مملکت به فنا

مردم یک کشور هستند که جامعه آن را تشکیل می دهند

اگر امروز کلی کم و کاستی داریم همش گردن حکومت و دولت نیست

بخش بزرگیش هم تقصیر خود مردم هست

مردمی جاهل و کم سواد و بسیار پر ادعا

مردمی که شاید خودشان هیچی نباشند ولی از زمین و زمان طلب کارند از دولت - از اونی که پولداره - از اونی که یه مهندس واقعی هست - از دکتری که سالها رنج و زحمت کشیده و استعداد بالایی داشه

از همه متوقع و طلبکارند ولی خودشان هیچی نیستند
چهارشنبه 1 آذر 1396 ساعت 12:21 ب.ظ
با سلام و عرض خسته نباشید خدمت مهندس عزیز
سپاس فراوان بابت مطالب فوق
جناب مهنس بعد از تحقیقات بسیار در مورد ال90 و دنا بالاخره کیفیت رو به زیبایی و امکانات ترجیح دادم و واسه ال90 ثبتنام کردم. البته نمی دونم کارم درسته یا نه!! تشخیص با شما!
سوال دیگه : ایا موتور و گیربکس ال90 در ایران تولید یا منتاژ می شود یا خیر . بصورت پلمپ از شرکت رنو ارسال میگردد و فقط اتاق توسط متخصصیین داخل!! بسته شده و موتور روی اتاق بسته می شود.
سوال بعدی: آیا گیربکس های jhQ که جدیدا روی ال90 نصب میشود کیفیت بالاتری نسبت به گیربکس قبلی دارد یا خیر؟ و چه مزایایی نسبت به نسل قدیم دارد؟
باسپاس فراوان از زحمات شما
امتیاز: 0 1
پاسخ:
سلام تشخیص درست با خود شماست
باید دید توقع شما از خودرو چیست

بسیاری هستند که داشتن سانروف را معیار اصلی خرید می دانند و حاظرند یک ماشین قشنگ چینی ولی بسیار بی کیفیت را فقط به خاطر سانروف بخرند

همچنین هستند افرادی که پژو 2008 را به خاطر نداشتن سانروف و آپشن های رنگارنگ خودروهای چینی نکوهش می کنند و در مدح خودروهای چینی مثل jac s5 چه اشعاری که نمی سرایند

به نظر من به عنوان نگارنده اولین فاکتور خرید خودرو کیفیت است و علارقم مفید دانستن آپشن های متنوع ، اولیت خرید را کیفیت می دانم

بنده یک سراتوی سایپا یا فلوئنس دنده ای را به تمام خودروهای چینی بازار ترجیح می دهم

صلیقه ای است دیگر

-----------

موتور و گیربکس ساندرو استپ وی کاملا وارداتی است و هیچ یک از قطعاتش در ایران تولید نمی شود به غیر از دسته موتور ها و بعضی قطعات خیلی ساده و پیش پا افتاده

ولی قطعاتی از موتور و کلاچ تندر های قبلی در ایران تولید می شود

- در کل اکثر قطعات اصلی و فنی و برقی خانواده ال 90 در اسپانیا و رومانی و ترکیه و ... تولید می شود و فقط قطعات غیر متحرک و غیر اصلی خودرو در ایران تولید می شود

ولی کیفیت قطعات به کار رفته در ساندرو استپ وی خیلی بالاتر از تندر 90 است چون اکثر قطعات از جمله داشبورد و صندلی ها و رو دری ها وارداتی هستند

صندلی های ساندرو از نظر نرمی و نوع روکش کاملا مشابه زانتیا است

-------

گیربکس جدید مشکل روغن ریزی در کیلومتر 60 هزارتا و نداشتن گرد گیر پلوس را حل کرده است و به گردگیر پلوس مجهز شده است

خیلی نرم تر جا می رود و کاملا مشابه گیربکس دستی مگان است

مشکل بد جا رفتن دنده عقب رفع شده و برای دنده عقب رفتن نیازی نیست اول دنده 2 بزنید

ضریب شیفتر دنده ها کوتاه تر شده است - یعنی دسته دنده حرکت کمتری دارد

مشکل لق بودن دنده حل شده است و دسته دنده خیلی شق و رق هست

این گیربکس به همراه کلاچ هیدرولیکی یا روغنی عرضه شده است و کلاچ مکانیکی و قدیمی قبل حذف شده است و این موضوع باعث نرم تر شدن کلاچ شده است - همچنین طول جابه جایی کلاچ کاهش یافته است و اگر در تندهای معمولی باید 50 سانت کلاچ می گرفتید این فاصله به 30 سانت کاهش یافته است

کلاچ های معمولی و مکانیکی خیلی زود سفت می شدند ولی کلاچ جدید jhq نه تنها بعد از مدتی سفت نمی شود بلکه در نمونه ای که داریم در اثر کارکرد نرم تر هم شده است

برای درک این موضوع از 207 مثال می زنم -کلاچ 207 روز اول از ساندرو خیلی نرم تر بود ولی

بعد از 3 هزار کیلومتر همه چیز تغییر کرد و همه چیز به نفع ساندرو عوض شد
کلاچ 207 خیلی سفت تر شد ولی کلاچ ساندرو خیلی نرم تر شده است
افت کیفیت و نرمی کلاچ در خودرویی با کارکرد 3 هزار کیلومتر خیلی عجیب است و نشان دهنده استفاده از بی کیفیت ترین قطعات در خودروهای ایران خودرو است
چهارشنبه 24 آبان 1396 ساعت 04:41 ب.ظ
با سلام خدمت مهندس محترم. سوالی داشتم از خدمتتون. سیستم تعلیق عقب سراتو خیلی نرمه و در جاده های بی کیفیت تکانهای زیادی داره و به اصطلاح مردمی گفته میشه خشکه. لطفا راه حلی برای رفع این نرمی فنر لول عقب سراتو بفرمایید. من از بافر هم استفاده کردم ولی نتیجه واقعا عالی نیست و فنر همچنان به ارتعاش ادامه میده. چطور میشه سیستم تعلیق عقب زو دستکاری کرد؟ ممنون از حوصله ای که در راهنمایی دوستان دارید.
امتیاز: 0 1
پاسخ:
شما از مردم کدوم کشور صحبت می کنید؟؟؟

کدوم مردم احمقی هستن که ماشینی که نرمه را خشک بنامند؟؟؟
"سیستم تعلیق عقب سراتو خیلی نرمه و در جاده های بی کیفیت تکانهای زیادی داره"

قطعا منظور شما مردم فهیم ایران نبوده و یحتمل مردم افغانستان و عراق منظورتان بوده است
یکشنبه 26 شهریور 1396 ساعت 01:49 ب.ظ
با سلام جناب مهندس من سوال زیاد دارم سوال اول به جز این وبلاگی سایتی درخصوص بررسیهای ماشین دارین؟ سوال دوم تا قیمت 80 تومن ماشین صفر کلا چی خوب که نرمم باشه وامکاناتش کافی واتومات داریم؟ سوال سوم ایا این esp سراتوی سایپا حذف شده درپیچها خطر ساز نیست من تعجبم همه هم میگن تعادلش عالیه درپیچها لطفا توضیح بدهید؟ سوال چهارم ایا فرمون کیا سراتو سایپا نرمتره یا مزدا 3 نیو ؟ ودقیقا لطفا بگید چون من دست دردشدید دارم سوال پنجم - لطفا دقیقا بررسی بفرمایید که ایا واقعا مزداهای تولید جدید میگن ارتفاعش 4 سانت اومده بالا واقعا حقیقت داره چون خیلیها میگن دیگه با سرنشین کاملم کفش نمیگیره به هیچ وجهی؟ سوال ششم- ایا این مطلب درسته که دوستی تو سایتها نوشته بود من لاستیکمو درمزدا 3 نیو فاقشو از 55 به 60 رسوندم دیگه به هیچ وجه تو کوه ودشت با بارسنگینم کفش نمیگیره واین کودوم لاستیکه با این فاق اگه صحت داره؟ بازم سوال دارم میزارم بعدا منتظر پاسخهاتون هستم
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام
esp در سراتو عملکرد چندانی نخواهد داشت چون esp سیستم کمکی پایداری است
اصل پایداری بر می گردد به سیستم تعلیق و قسمت های مکانیکی و esp تنها یک مکمل است

پس اگر ماشینی سیستم تعلیق کامفورت و راحتی داشته باشد و یک سدان معمولی باشد از آن نمی توان توقع هندلینگ بالایی داشت

سراتو نرم است و سیستم تعلیق فوق العاده ای هم ندارد - پس esp نمی تواند کاری برای آن انجام دهد
البته در رانندگی شهری سراتو مشکلی ندارد ولی در یک رانندگی تهاجمی و تند و تیز قطعا مشکل ساز خواهد شد

باید تکلیف خودتان را قبل از خرید مشخص کنید
اگر تعلیق و هندلینگ می خواهید فقط مزدا چون به ساخته های این شرکت سلطان هندلینگ می گویند

ولی اگر نرمی و راحتی را می خواهید باید خودروهای خانوادگی مثل سراتو و سوناتا و .. را انتخاب کنید

------------

فاق لاستیک مزدا 45 است و نهایتا می توان آن را به 50 ارتقا داد
پنج‌شنبه 15 تیر 1396 ساعت 11:52 ب.ظ
سلام.
ببخشید به نظر شما با 52 میلیون مگان 1600 مدل 91 یا تندر نود اتومات بخرم
ممنون
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ساندرو استپ وی بخرید
جمعه 12 شهریور 1395 ساعت 02:24 ب.ظ
سلام مهندس جان. واقعا از مطالب جنابعالی استفاده میکنم و از این همه بلوغ فکری و تفکر جمعی و بالندگی جنابعالی و این همه وقتی برای کمک به دیگران میگذارید خوشحالم کاش تعداد افرادی مثل جنابعالی در ایران بیشتر بشه

و اما خودم بین خرید ساندرو اتوماتیک و تندر 90 اتوماتیک موندم شما کدام را پیشنهاد می کنید؟
برداشتی که من از خوندن برخی سایتهای تست خودرو داشتم اینه که از نظر کیفیت و کارایی خصوصا گیربکس و موتور تفاوت دارند و تندر اتوماتیک ارجحه آیا تایید می کنید؟ (با توجه به اینکه یکی در ایران خودرو (تندر اوتوماتیک) و ساندرو در پارس خودرو (سایپا) تولید میشه و اینکه ساندرو در اصل تولید رنو نیست بلکه محصول Dacia رومانی هست)

ممنون میشم راهنماییم کنید
امتیاز: 2 1
پاسخ:
با سلام هر دو خودرو در اصل تولید خالص رنو نیستند و به غیر از موتور و گیربکس بقیه قسمت ها از جمله پلت فرم و تعلیق همگی در داچیا انجام شده است

جالبه بدونید در خود اروپا l90 با مارک داچیا عرضه می شود تا به برند رنو ضربه نزند چون حارج از ایران به این ها ماشین نمی گویند - بگذریم

تندر 90 اتومات از نظر من هم بهتر است چون اولا ساندرو از نظر طراحی واقعا زشت تر و نا متوازن تر است - شاید خانم ها از ساندرو بیشتر خوششان بیاید ولی ساندرو واقعا ماشین بی قواره ای است - هر قدر به نمای جانبی و تناسبات چراغ های جلو و عقب نگاه می کنم دلیلش را نمی فهمم که چرا اینجوری طراحی کرده اند - انگار پروژه دانشجویی بوده
پنج‌شنبه 4 شهریور 1395 ساعت 11:27 ب.ظ
متشکرم از شما.
اما اصلا هندلینگ و سیستم تعلیق این ماشینا با خودروهای ژاپنی مثل تویوتا و.مزدا قابل مقایسه نیست. اونهم یکی مثل تویوتا کمری که سیستم پایداری الکترونیک اتوماتیک دارن که حتی تو مشابه های ساخت اروپا و آمریکا هم به این دقت نیست.
امتیاز: 2 2
پاسخ:
سلام
مزدا یکی از سلاطین سیستم تعلیق در جهان است ولی چجوری به این نتیجه رسیدید که کمری سیستم تعلیق خوبی دارد نمی دانم

تعلیق عقب کمری یک افتضاح به تمام معنا بود (مدل های سال 2007 تا 2010 تعلیق عقبشان فنر لول بود و مولتی لینک نبود - البته بعید می دانم فرق اینها را بدانید - حتما بیشتر مطالعه کنید)

سیستم پایداری الکترونیکی یک سیستم کمکی است و اصلا نمی توان نقایص تعلیق را با آن پوشش داد - ESC و TSC و ESP همگی سیستم های ایمنی و کمکی هستند و قرار نیست لگنی مثل کمری با این سیستم ها پا به پای کیا کادنزا مانور دهد

بنده همه ماشین هایی که شما میگید را داشته ام و باید بدونید که اگر در مانور عقب کمری در برود یا لیز بخورد دیگر هیچ کس نمی توان آن را جمع کند - کمری مثل یک خرس تنبل و درشت اندام است که در پیچ ها مثل یک گاو نافرمانی می کند

اما در مقابل کیا کادنزای 1750 کیلویی را داریم که با 200 300 کیلو اضافه وزن نسبت به کمری مثل مزدا 3 چست و چابک است و مانور پذیری آن واقعا چشمگیر است
اگر با کمری چنین مانور هایی بدهید حتما سر از باقالی در می آورید

در مورد سیستم های کنترل پایداری همین بس که تا کنون مشابه کادنزا را ندیده ام - یک بار که خودرو از کنترل خارج شد ، خودرو با کنترل گاز و ترمز چرخ ها به صورت ضربدری کاملا به حالت پایدار در آمد و هر ماشین دیگری بود به جدول خیابان برخورد می کرد و کاملا داغون میشد
مشابه سیستم کنترل پایداری گرنجور و کادنزا فقط در خودروهای آلمانی یافت می شود و ژاپنی ها حتی به گرد پایشان هم نمی رسند (مخصوصا تویوتا که فقط برای تاکسی و مصارف عمومی ماشین می سازد)

سیستم پایداری خودروهای ژاپنی و کره ای حتی به گرد آلمانی هایی نظیر بنز و بی ام و و آئودی نمی رسند - دقت کنید حتی به گرد - اصلا ژاپنی ها فلسفه کاری شان این نیست که بهترین باشند

الان تمام صنعت خودرو سازی ژاپن پونی کار تولید می کند - خودروی ارزان که همه مردم بتوانند بخرند - همین - مال همین است که هیچ خودروی هیجان انگیزی در ژاپن تولید نمی شود چون آنها اصلا دنبال این قضیه نیستند ولی بر عکس آنها کره دنبال ارائه بالاترین کیفیت و آپشن و زیبایی در کنار بهترین قیمت است و می بینید که هر روز یک خودروی زیبا رو نمایی می کنند که از نسل قبل خود خیلی بهتر است ولی ژاپنی ها مدام نسل های تکراری و بی آپشن و به دور از زیبایی رو نمایی می کنند که بعضی از آنها مثل کمری 2012 تا 2015 واقعا چشم را آزار می دادند - خیلی ها می گفتند چرا اینجوریه آخه!!!!

واقعا چرا مردم ایران فکر می کنند هوندا و تویوتا و مزدا و ... یکی هستند چون همگی ژاپنی هستند؟؟؟

نمیشه ماشین را بر حسب کشور تقسیم بندی کرد - مثلا الان رنو را می گویند اروپایی اصیل

آخه اروپایی شد حرف - یه جوری رنو را هم ردیف بنزو بی ام و قرار می دهند که انگار مردم اسب هستند و فرق بین pony car و luxury car را نمی فهمند - رنو یک خودرو ساز درجه 2 اروپایی است و کیفیت محصولاتش هم به کره ای ها هم نمی رسد چه برسه به آلمانی ها
مردم ایران باید بفهمند که پونی کار یا خودروی مردمی کیفیت آنچنانی ندارد و لوکس هم نیست ولی وقتی مردم خودرو ها را به ژاپنی و اروپایی تقسیم می کنند همین می شود دیگر
(دوستانی که درکی از جملات ندارند و اصلا متن را متوجه نمی شوند دقت کنند که گفتم خودورساز درجه 2 اروپا - یعنی اونجا درجه 2 است ولی در کشور عقب افتاده ایران می شود درجه 1 ما - پس قاطی نکنید که آی تاحالا ماشین های رنو خوب بود و حالا شد درجه 2 - تو ایران رنو حکم هواپیمای شخصی در آمریکا را دارد - بخرید و لذتش را ببرید)
دوشنبه 27 اردیبهشت 1395 ساعت 11:33 ب.ظ
با عرض سلام وخسته نباشید باید بگم که این مقاله بسیار عالی بود
امتیاز: 2 1
دوشنبه 13 اردیبهشت 1395 ساعت 09:16 ق.ظ
206 جزو بهترینهاست هرچند مدلهای 89 به بعد مخلوطی از چین وایرانه خیلی لوکستر وراحتتر از ال90 هست ولذت رانندگی با ان خیلی بیشتره هرچند خودم تندر دارم
امتیاز: 2 2
پاسخ:
206 راحت تر از تندر 90 هست؟؟؟؟؟؟

تندر 90 کمک ها و صندلی های بهتری دارد

بد نیست بدانید صندلی های 206 اصلا ارگونومی نیستند و باعث بواسیر می شوند

چون طراحی نشیمن صندلی 206 مشکل دارد و ابر کمی دارد و بعد از نشستن دچار فرو رفتگی می شود - این شرایط برای کسانی که مدت زمان زیادی پشت فرمان می نشینند کاملا مشکل ساز است و هر کسی را می توانند دچار خون ریزی و مشکل کنند - متاسفانه در ایران به این نکات ریز توجهی نمی شود و ایرانی ها هم هیچ وقت دلیل اینکه در مسافرت یا مسافت های طولانی دچار درد در ناحیه مقعد می شوند را نمی فهمند

--------

تنها موردی که درست است اینه که 206 طراحی ظاهری بهتری دارد و از نظر هندلینگ هم یک سرو گردن از تندر بالاتر است - همین

در مقاله هم تاکید شده که تندر 90 برای لذت رانندگی نیست و فقط برای کسانی ساخته شده که فرق بد و خوب را می فهمند و می خواهند از یک رانندگی آرام و مطمئن برخوردار باشند و هیچ وقت با خودرو لایی نمی کشند - افراد متشخصی که از قضای روزگار پول ندارند یک سدان لوکس بخرند

ولی بی پول بودن باعث نشده شعورشان کم شود و زباله های چینی و ایرانی بخرند!!!!!
جمعه 25 دی 1394 ساعت 09:52 ق.ظ
مقایسه بسیار خوبی بود ممنون

کاش در مورد کمی پیچیدن چرخ عقب وارد جزییات می شدید واز نظر علمی بیشتر توضیح می دادید(با رسم شکل)
تعلیق جلو چی؟
امتیاز: 2 1
پاسخ:
با سلام

اکثر سیستم تعلیق های عقب مولتی لینک تا حدودی در هنگام پیچیدن تغییر زاویه می دهند
یعنی مثل درشکه یا پیکان نیستند که چرخ های عقب کاملا ثابت باشند و هیچ چرخشی به طرفین نداشته باشند

تعلیق های مولتی لینک مکانیکی در هنگام پیچیدن به سمت خلاف جهت پیچ گردش می کنند و باعث می شوند بتوان پیچ را تیز تر طی کرد و به عبارتی پیچ را مثل دست کشیدن طی کنید

این نوع تعلیق ها که 99 درصد ماشین ها را در بر میگیرند وقتی که تند میپیچید با انحراف چرخ های عقب حالتی مشابه کشیدن ترمز دست را تداعی می کنند
وقتی در هنگام پیچیدن کمی دستی را بالا بکشید عقب خودرو به راحتی به سمت خارج مسیر پیچ منحرف میشود و کافی است با دنده سنگین و پر گاز حرکت کنید (در این حالت باید حداکثر گشتاور موتور را در اختیار داشته باشید) تا با حداکثر سرعت پیچ را طی کنید

لیز رفتن کنترل شده عقب خودرو باعث بهبود هندلینگ خودرو می شود و تمام کسانی که دریفت می کنند بدون ترمز دستی کاری از پیش نخواهند برد

حال برویم سراغ سیستم تعلیق الکترونیکی مولتی لینک bmw که در سدان های بزرگ سایز این کمپانی مثل سری 7 که طول و فاصله دو محور خیلی زیادی دارند به کار می رود

یک خودروی 5 متری و سنگین وزن را نمی توان با ترمز دستی یا سیستم تعلیق مکانیکی کنترل کرد و به همین خاطر بی ام و از سیتسم تعلیق الکترونیکی منطبق با چرخ های جلو بهره می برد
یعنی چرخ های عقب هم تا 3 درجه به سمت چرخ های جلو گردش دارند
یعنی اگر فرمان را به سمت چپ می دهید چرخ های عقب هم تا 3 درجه به سمت چپ می چرخند تا خودرو پیچ را به صورت برشی طی کند

بدین ترتیب از در رفتن عقب خودرو هم جلوگیری می شود و بر عکس تمام خودروهای دیگه عقب خودرو نه تنها در نمی ره بلکه با گردش به سمت پیچ می توانید تند ترین پیچ ها را با سرعت زیاد طی کنید

به این سیستم در بازار ایران فرمان چرخ های عقب یا فرمان عقب می گویند که در بین بنگاهی ها شایع است - اسمی که خود شرکت بی ام و روی آن گذاشته است را خاطرم نیست
سه‌شنبه 5 آبان 1394 ساعت 11:25 ق.ظ
سلام
ممنون از راهنمایی هاتون .
به نظر شما با رنج قیمتی ماشین مثل تندر 90.بهتره تندر 90 بگیرم یا 206 صندوق دار یا هر ماشین دیگه ای تو این رنج قیمت.
البته خودتون می دونید که تو ایران یه ماشین هم برا مسافرته هم داخل شهر و هم تفریح.
تندر 90 اتومات چطوره هم از لحاط هزینه هم کیفیت؟
ممنون
امتیاز: 5 1
پاسخ:
تندر اتوماتیک یکی از بهترین گیربکس های اتومات را در این رنج قیمت دارد
گیربکس اتومات 206 که افتضاح است و در کمتر از 30 هزار کیلومتر به مشکل می خورد و نهایتا هم حدود 80 هزار کیلومتر کار می کرد و بعد هم باید تعویض میشد

گیربکس خودروهای چینی هم که از 206 افتضاح تر است
چینی ها در تولید گیربکس دستی هم به شدت مشکل دارند چه برسه به گیربکس اتومات
یکشنبه 25 مرداد 1394 ساعت 12:29 ب.ظ
سلام
بسیار از این مقاله و دقت نظر حضرتعالی لذت بردم. بنظربنده در این مقاله فقط تجربه شخص نقش نداشته و احتمالا شما بر مکانیک و سایر علوم مربوط به ساخت خودرد نیز مسلط بوده اید.نظر حضرتعالی را برای خرید خودروهای زیر 50 میلیون خواستارم.
بسیار سپاسگزارم
امتیاز: 2 1
پاسخ:
نظر من در این رنج قیمت کاملا واضح و قطعی است
بنده هیچ یک از خودروهای داخلی را داخل ماشین به حساب نمی آورم و تنها ماشین استاندارد در این رنج قیمت تندر 90 است که نمونه اتوماتیک آن هم بخاطر افت محسوسی که کرده به گزینه خوبی تبدیل شده است
جمعه 28 فروردین 1394 ساعت 03:15 ب.ظ
مرسی واقعا خوشم اومد
امتیاز: 2 2
سه‌شنبه 22 تیر 1389 ساعت 01:34 ب.ظ
خیلی خوب بود
امتیاز: 2 2
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد