X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری


مقایسه مزدا 3 نیو و سراتو کوپ 2011 (راهنمای خرید)

در این مقاله 2 خودروی جوان پسند و اسپرت را رو در روی یکدیگر قرار می دهیم. در یک طرف مزدا 3 سدان جدید تیپ 1 و در طرف دیگر سراتو کوپ قرار دارد. دلیل انتخاب مزدا 3 تیپ 1 به جای تیپ 3 قیمت یکسان مزدا تیپ 1 با سراتو کوپ در زمان نوشتن مقاله می باشد.این نکته را در نظر داشته باشید که قیمت جهانی مزدا 3 و سراتو کوپ در سایت www.autos.yahoo.com در حدود 16000 هزار دلار است به همین دلیل باید در بازار ایران قیمت یکسانی داشته باشند و هر کدام که در بازار ایران ارزان تر باشد از لحاظ ارزش در مقابل مبلغ پرداختی به صرفه تر است. البته مزدا 3 سود بسیار بیشتری را برای گروه بهمن به ارمغان می آورد زیرا این شرکت تعرفه کمتری برای محصول مونتاژی خود پرداخت می کند و آسان موتور سراتو را با تعرفه بالاتری وارد می کند

در این مقاله از منظر خریدار وارد شده ایم. گاهی دیده می شود که مثلا جنسیس کوپه را با BMW سری 3 کوپه مقایسه می کنند این گونه تست ها هر چند از لحاظ فنی قابل توجیه است ولی از لحاظ قیمت اختلافشان بیش از 200 میلیون تومان است که همین اختلاف قیمت طیف خریداران را کاملا از هم جدا می کند و کسی که حدود 200 میلیون پول دارد در صورت اثبات برتری BMW باز هم قادر به خرید آن نیست.
همان اول کار دست روی ارزش در مقابل مبلغ پرداختی می گذاریم. کره ای ها همیشه در این فاکتور حرف اول را می زنند به طوری که جنسیس امکانات سری 7 بی ام و را با قیمتی کمتر از سری 3 ارائه می دهد. در اینجا هم سراتو کوپ امکانات بسیار بیشتری از مزدا 3 تیپ 1 ارائه می دهد و اگر بخواهید مزدا امکانات برابری با سراتو کوپ داشته باشد ، باید بیشتر هزینه کنید و تیپ 3 مزدا را انتخاب کنید که در این صورت خودروی شما علاوه بر امکانات سراتو کوپ از چراغ های زنون مجهز به AFS نیز برخوردار خواهد بود. سراتو کوپ هم در مقابل از گارانتی 5 ساله با محدودیت 150 هزار کیلومتر بهره می برد - این در حالی است که مزدا از گارانتی 3 ساله با محدودیت 60 هزار کیلومتر بهره می برد


سرویس اولیه و خدمات
خدمات و قطعات محصولات کیا و هیوندا بسیار بهتر از گروه بهمن ارائه می شوند.این موضوع از همان ابتدا و با مراجعه به نمایندگی برای سرویس اولیه به خوبی مشخص می شود که در ادامه شرح کاملی از آن آمده است:
برای سرویس اولیه مزدا به نمایندگی مراجعه کردم.نحوه برخورد آنها شک بر انگیز بود و نمی گذارند بالای سر خودرو بمانید و از روند خدماتی که هنگام سرویس اولیه خودریی که 45 میلیون و 3 برابر قیمت جهانی آن پول پرداخته اید مطمئن شوید.اگر نسبت به خودروی خود و سرویس های آن حساس باشید می توانید دورادور نظاره گر روند خدمات باشید.ابتدا به آچارکشی خودرو پرداختند - کیفیت و دقت مونتاژ آنچنان پایین بود که بعضی از پیچ ها بیش از یک دور نیاز به سفت کردن داشتند و در خط تولید حتی زحمت سفت کردن پیچ های قسمت های حیاتی خودرو مثل سیستم تعلیق و پیچ های اتصال بدنه به شاسی را به خود نداده بودند.این درحالیست که آچارکشی خودروی صفر کیلومتر به منظور تست و حصول اطمینان از سفت بودن پیچ ها صورت می گیرد تا مبادا یک پیچ شل بسته شده باشد ولی در مورد مزدا مشاهده کردم که بخشی از مونتاژ در سرویس اولیه انجام می شود !!!!
استاندارد سرویس اولیه گروه بهمن هم متعلق به دهه های پیشین است به طوری که در 1000 کیلومتر اول که تمام خودروسازان دنیا (Lexus , Toyota , benz , chevrolet , ...) اکیدا توصیه می کنند تا روغن موتور و فیلتر روغن عوض شود ، روغن خودرو را عوض نمی کنند.

طی تماسی که با مرکز ارتباط با مشتری شرکت بهمن داشتم اظهار کردند که در سرویس اولیه روغن عوض نمی شود و نیازی هم به تعویض آن نیست - به کنایه به آنها گفتم یعنی مزدا از Lexus هم با کیفیت تر است ؟؟؟
پس از به نتیجه نرسیدن از تماس با خدمات مشتریان با هزینه شخصی روغن و فیلتر را در 1500 کیلومتر عوض نمودم. خاطر نشان می کنم تعویض روغن موتور به همراه فیلتر آن در سرویس اولیه ضامن حفظ بازده و کارکرد طولانی مدت موتور خواهد بود.
قطعات موتور هر قدر هم که صیقلی و با استاندارد های بالا تولید شده باشند باز هم ناهمواری هایی در حد میکرون روی سطح آنها وجود دارد و این ناهمواری ها در بازه ای در حدود 1000 کیلومتر ساییده شده و به صورت براده و ناخالصی در روغن موتور شناور می شوند.البته بیشتر این ناخالصی ها توسط فیلتر روغن جذب می شوند.عدم تعویض روغن در این مرحله موجب افزایش اصطهلاک موتور و حتی خط افتادن سیلندر می شود.به همین دلیل تمام کمپانی های خودروسازی برای اطمینان از تعویض این اقلام ، به صورت مجانی این کار را انجام می دهند.این نکته را هم در نظر داشته باشید که قبل از تعویض روغن اولیه به هیچ وجه به موتور فشار نیاورید. این کار باعث خوردگی اجزای داخلی موتور مثل رینگ و پیستون می شود حتی ممکن است باعث روغن سوزی یا سوختن موتور شود.به عنوان نمونه موتور مزدا تا 2500 کیلومتر خشک کار می کرد و صدای نسبتا زیادی داشت ولی بعد از طی این مسافت شتاب خودرو افزایش یافت و صدای موتور هم کمتر شد ، از 2500 کیلومتر به بعد موتور را تحت فشار گذاشتم تا آب بندی خودرو تکمیل شده و موتور به حداکثر کارایی برسد.

حال سراغ خدمات هیوندا و کیا می رویم.همانطور که می دانید این دو شرکت یا بهتر بگوییم ، شریک کره ای همکاری بسیار نزدیکی با هم دارند به طوری که موتور تمامی محصولات کیا توسط هیوندا تامین می شود و کیا در حقیقت شرکتی است که فقط بدنه خودرو می سازد. همچنین پلت فرم و شاسی بسیاری از محصولات این دو شرکت یکسان است که به عنوان نمونه می توانیم به ix35 و اسپورتیج - سوناتا و اپتیما اشاره کنیم و تفاوت این خودروها فقط در بدنه و طراحی داخلی خلاصه شده است.
با توجه به مسائلی که ذکر شد طبیعتا نمایندگی آنها در ایران هم ارتباط جدایی ناپذیری با هم دارند به طوری که در بسیاری از نمایندگی ها خدمات و تعمیرات کیا و هیوندا در یک محل انجام می شود.گستردگی نمایندگی آنها بیشتر از مزدا است و خدمات آنها به بهترین شکل ممکن انجام می شود.علاوه بر کارت گارانتی برگه ای برای سرویس 1000 کیلومتر به شما ارائه می شود و در 1000 کیلومتر اول روغن و فیلتر روغن را مجانی عوض می کنند و بعد از انجام سرویس اولیه ، گارانتی خودرو شما در سایت ثبت شده و پس از آن در هر شهری که خودرو شما نیاز به خدمات گارانتی داشته باشد بدون نیاز به برگه گارانتی ، خدمات به شما ارائه می شود و نیازی نیست همیشه برگه گارانتی را همراه داشته باشید. البته به گفته نمایندگی فقط در صورت نیاز به تعمیرات اساسی نیاز به برگه گارانتی می باشد.
این در حالیست که خدمات گارانتی مزدا قفط در صورت ارائه دفترچه گارانتی ارائه می شود و از آنجایی که دفترچه المثنی صادر نمی شود در صورت مفقود شدن دفترچه گاراتی ، در عمل گارانتی خودرو از بین می رود.
از آنجایی که سراتو کوپ به درستی مونتاژ شده و از شاسی یکپارچه نیز بهره می برد نیازی به آچارکشی نیست ولی در برای اطمینان بیشتر از سرویس کار خواستم که پیچ ها را کنترل کند - پیچ ها ذره ای از جای خود تکان نخوردند.
ارائه قطعات هم به سهولت انجام می شود - خودرو را به نمایندگی برده و درخواست بازدید می کنید.اگر قطعه خراب باشد آن را در اسرع وقت تعویض می کنند و اگر هم قطعه مورد نظر در نمایندگی موجود نباشد آن را سفارش می دهند و ظرف چند روز قطعه را تهیه می کنند
خدمات پس از فروش و ارائه قطعات در نمایندگی های مزدا کمی متفاوت است.تصادف کوچکی کرده و چراغ جلوی خودرو می شکند.به نمایندگی مزدا مراجعه می کنید و می گویند چراغ جلو به دلیل جدید بودن خودرو موجود نیست و شرکت هم معلوم نیست چه زمانی بیاورد.به ناچار سراغ بازار آزاد رفته و چراغ خودرو را به قیمت گراف 800 هزار تومان خریداری می کنید (هم قیمت چراغ بسیاری از مدلهای مرسدس بنز) با این حساب اگر بخواهید یک مزدا را خودتان به طور کامل مونتاژ کنید حدود 100 میلیون برایتان آب می خورد !!!
گروه بهمن فقط به فکر فروش خودرو و سودهای میلیونی است و اصلا خود را درگیر خدمات پس از فروش نمی کند حال آنکه ارائه خدمات مناسب ضامن فروش بیشتر است.مشخصات فنی :
از همین ابتدای کار تکلیفمان را با مزدا روشن می کنیم - پلت فرم مزدا 3 نیو با مزدا 3 یکسان است ولی طراحی داخلی و خارجی کاملا دگرگون شده و به همین دلیل رفتارهای دینامیکی آن ها تقریبا یکسان است.این را گفتم چون در یکی از هفته نامه های معروف خودرویی کشور در پاسخ به سوال یکی از خوانندگانش نوشته بود پلت فرم این خودروها تفاوت دارد. با نگاهی به زیربندی و شاسی و حتی اتاق خودرو متوجه می شوید که پلت فرم هر دو خودرو یکسان است و همچنین این موضوع در سایت گروه بهمن نیز گوشزد شده است.

موتور مزدا با 2000 سی سی حجم 147 اسب بخار نیرو تولید می کند و از این نظر با نسل قبل تفاوتی ندارد و به دلیل ساخت داخل بودن دارای کارت سوخت نیز می باشد.صدای موتور در دورهای بالا نسبتا زیاد است و به دلیل عایق کاری نا مناسب این صدا به اتاق انتقال می یابد (صدای موتور از تندر و مگان بیشتر است)
گیربکس نیو مزدا 5 سرعته و نسل قبل 4 سرعته می باشد ولی در کمال تعجب در چندین تست که انجام دادیم شتاب هر دو خودرو یکسان بود ولی گاهی اوقات مزدا 3 نیو یکی دو متر جلوتر می افتاد که شاید به خاطر نو بودن مزدا 3 نیو بود.در کل به نظر می رسد که تغییر گیربکس به خاطر کاهش مصرف سوخت بوده و تاثیری در شتاب گیری ندارد - مصرف سوخت مزدا نیو10 درصد کاهش یافته است.


سراتو TD با موتور 2000 سی سی 156 اسب بخار نیرو تولید می کند.گیربکس آن 6 سرعته می باشد.صدای موتور سراتو مثل مزدا در دورهای بالا به داخل اتاق انتقال می یابد ، با این تفاوت که صدای موتور مزدا بهتر از سراتو است. به طور عامیانه می توان گفت سراتو در هنگام شتاب گیری زور می زند. پلت فرم با نسل قبل کاملا متفاوت است و هیچ شباهتی از نظر فنی یا ظاهری با نسل قبل ندارد.کمک فنرها هم بر خلاف مزدا از نوع گازی هستند.آزمایش رانندگی :
زمانی که پشت فرمان مزدا قرار می گیرید انگار سالهاست آن را رانده اید . خودرو کاملا تحت فرمان شماست و لذت رانندگی آن را در کمتر خودرویی خواهید یافت. دید جانبی و جلوی خودرو مناسب است ولی عقب خودرو اصلا دید ندارد و لزوم استفاده از سنسور دنده عقب کاملا احساس می شود که البته فاقد آن بود.
سیستم تعلیق خودرو فوق العاده است و از همان ابتدا جسارت مانورهای سنگین را به شما می دهد.خودرو در سرعت های بالا کاملا پایدار و در کنترل قرار دارد و می توانید پیچ ها را با سرعت هرچه تمام تر پشت سر بگذارید.مزدا در پیچها خیلی کم می خوابد و اگر در دایره پیچ گاز بدهید و سرعت را زیاد کنید عقب خودرو لیز می خورد و چرخ های جلو پایداری خود را حفظ می کنند که به این حالت Over Steer می گویند.
در نسل قبل اگر در دایره پیچ گاز بدهید جلوی خودرو لیز می خورد نه عقب آن (مثل مگان - زانتیا - 206). ناگفته نماند این انحراف در مزدا 3 نیو جزئی است و خودرو به این راحتی ها از کنترل خارج نمی شود. مطمئنا در تیپ 3 که به ESP مجهز است ، سرخوردن عقب خودرو کمتر خواهد بود و خودرو شتاب جانبی بیشتری را تحمل می کند.
یکی از دلایل هندلینگ بالای مزدا نیو علاوه بر سیستم تعلیق فوق العاده ، کیفیت و چسبندگی لاستیک های آن می باشد که در زمین های خیس هم عملکرد مناسبی از خود نشان می دهند.این در حالیست که لاستیک های سراتو در زمین خیس و بارانی عملکرد بسیار نامناسبی دارند.این لاستیک ها در کنار سیستم تعلیق نامناسب ، عملکرد افتضاح خودرو را در زمین های خیس را به دنبال دارد.همچنین لاستیک های سراتو روی سنگ فرش پارکینگ و پل های آهنی مثل اسکی عمل می کنند

همانطور که می دانید مهمترین عامل حفظ پایداری خودرو در پیچ های تند و مانورها سیستم تعلیق عقب آن می باشد زیرا چرخ های جلو با حرکت فرمان می چرخند ولی تغییر زاویه چرخ های عقب به عهده فرمان خودرو نیست.این در حالیست که چرخ های عقب نیز باید متناسب با سرعت خودرو و زاویه پیچ ، گردش داشته باشند.
تعلیق عقب از آنجایی اهمیت بیشتری پیدا می کند که باید بدون دخالت راننده و به طور مکانیکی و بر اساس جهت و میزان نیروی وارده ، عکس العمل نشان دهد و زاویه چرخ های عقب را تغییر دهد.
در تعلیق عقب نوع و تعداد اتصالات ، سختی فنر ها و کمک فنرها و طول بازوها هم از اهمیت بالایی برخوردارند..تعلیق باید طوری باشد که علاوه بر واکنش و هندلینگ مناسب ، نرمی مطلوبی را نیز تامین کند. البته نرم بودن سیستم تعلیق اغلب در تضاد با هندلینگ بالاست و خودرویی موفق است که بتواند تعادل مناسبی بین نرمی و هندلینگ بالا برقرار کند.یعنی نه مثل سوناتا 2010 نرم و با هندلینگ پایین و نه مثل مزدا 3 خشک و با هندلینگ بالا
مثال بارز هندلینگ بالا و کیفیت سواری کامارو می باشد.این خودرو یکی از نرم ترین سوپر اسپرت های جهان است (کامارو ss با تحمل فشار جانبی 0.91 جی از مرسدس SL که 0.87 جی تحمل فشار جانبی را دارد بسیار نرم تر است و این یعنی نهایت توازن بین هندلینگ و سواری و اینجاست که قاعده هر چه خشک تر اسپرت تر رنگ می بازد.)
بهترین سیستم تعلیق برای عقب خودروهای سواری و شهری مولتی لینک است که علاوه بر جذب انواع ضربات و ناهمواری ها ، قابلیت های دینامیکی و هندلینگ بالایی را به ارمغان می آورد
البته مولتی لینک یا اتصال چندگانه انواع مختلفی دارد و هر شرکتی با توجه به نیاز ها و ویژگی های خودروی خود ، تعلیق مولتی لینکی را توسعه می دهد که از نظر سختی فنر ها و طول و تعداد بازوها متناسب با کاربرد خودرو باشد. (شرکت های رنو - کیا - هیوندا - بی ام و و بنز و مزدا در اکثر خودروهایشان از این نوع تعلیق استفاده می کنند)
سیستم تعلیق عقب مزدا و سراتو هردو از نوع مولتی لینک بوده ولی تعلیق مزدا بسیار بهتر از سراتو عمل می کند.دلیلش هم این است که مزدا سالهاست در این زمینه سرمایه گذاری و تحقیق کرده و امروزه تمام سدان های مزدا به سیستم تعلیق و هندلینگ عالی معروف هستند ولی کیا بیشتر روی طراحی ظاهری محصولات خود کار کرده و از نظر مشخصات فنی هنوز با ژاپنی ها فاصله زیادی دارد
در یک تست معتبر خارجی که در شماره 62 مجله خودرو امروز چاپ شده ، شتاب جانبی مزدا برابر با 0/81 جی و سراتو برابر با 0/79 جی ذکر شده ولی در تستی که انجام دادم به نظر می رسد شتاب جانبی سراتو پایین تر از این اعداد باشد. عقب سراتو در پیچ های تند و مانورهای ناگهانی کمی گیج است و احساس عدم پایداری را به راننده القا می کند و صد البته چنین حسی در مزدا وجود ندارد و در مدتی که مزدا را در اختیار داشتم در هیچ مانوری خودرو گیج نشد.حتی زمانی که مزدا را به چالش می کشید و خودرو شروع به لیز خوردن می کند ، سر خوردن خودرو حساب شده است و خودرو گیج نمی زند.منظور از گیجی ، حرکت اضافه از جانب چرخ های جلو یا عقب در مانورها می باشد.
همانطور که اشاره شد در صورت عدم طراحی مناسب سیستم تعلیق ، حتی جدیدترین سیستم های الکترونیکی از جمله ESP, TSC که سراتو از آنها بهره می برد و مزدا فاقد آنها بود عملا فایده ای ندارند.
کنترل ، فرمان دهی و مانور دادن با سراتو در سرعت های بالاتر از 120 کیلومتر کمی مشکل است و حس عدم پایداری از ناحیه عقب خودرو را به راننده القا می کند.

ترمز هر دو خودرو خوب است نه عالی و به پای مگان نمی رسد. در ترمزگیری های شدید شیرجه (پایین آمدن دماغه خودرو) خیلی کم است.ترمز گیری شدید با مزدا بدون هیچ مشکلی انجام شد و خودرو کاملا تحت کنترل بود ولی ترمز گیری شدید با سراتو در سرعت های بالا کمی مشکل است و خودرو دچار انحراف می شد و کنترل خودرو در این حالت سخت بود.این در حالیست که سراتو مجهز به ESP می باشد و طبیعتا نباید با چنین مشکلی رو به رو می شدیم.

هماهنگی موتور و گیربکس مزدا بسیار خوب است و هیچ گاه احساس دنده مرده نخواهید داشت ( مثلا در سوناتا 2010 همیشه احساس دنده مرده دارید و خودرو مدام در دنده 4 و 5 قرار می گیرد که همین امر باعث می شود خودرو خیلی سنگین تر و کندتر از آنچه که هست به نظر برسد)
همچنین به محض فشار آوردن به پدال گاز ، یک یا دو دنده معکوس می خورد. سرعت تعویض دنده بالا بوده و کیفیت گیربکس هم بسیار خوب است به طوری که مزدا 3 های بسیاری را مشاهده کردم که با کارکردی حدود 80 هزار کیلومتر هیچ مشکل و صدای خاصی از ناحیه گیربکس و موتور نداشتند.این در حالیست که گیربکس سوناتاهای 2006 و 2007 بعد از سه سال و کارکردی حدود 80 هزار کیلومتر در دورهای بالا صدای ناخوشایندی می دهند و دلیلش هم ساییدگی چرخ دنده های گیربکس می باشد.
سراتو هم که هنوز در اول راه است و اظهار نظر در مورد دوام گیربکس آن زود است ولی دنده ها را خیلی زود و نرم عوض می کند و از این لحاظ اگر از مزدا سرتر نباشد بدتر هم نیست.

کمک های مزدا بعد از مدتی کمی نرم تر می شوند و در کیلومتر 5500 تفاوت بسیاری با خودروی نو ایجاد شد.

از آنجایی که شیشه های جلو و کناری مزدا از نوع UV نیستند و محافظ اشعه خورشید ندارند رانندگی با آن در یک روز گرم تابستانی بسیار آزاردهنده است. عدم وجود لایه محافط UV در شیشه های مزدا باعث خیرگی چشم و سوختن دستها می شود.به نظر می رسد شیشه های مزدا ایرانی بوده و کیفیت آنها در حد 405 است.این در حالیست که شیشه خودروهایی مثل مگان و زانتیا که در رنج قیمت پایین تری قرار دارند نیز از محافظ اشعه خورشید سود می برند.
کیفیت مونتاژ مزدا هم چندان خوب نیست به طوری که موکت به کف اتاق نچسبیده بود.این مورد حتی در خودروهای ارزان قیمت مثل 206 و تندر هم وجود ندارد.
همانطور که می دانید کیفیت رنگ خودروهای مزدا مناسب نیست و این مشکلی است که تمام نمایشگاه داران به آن اذعان دارند.البته خودروی مورد آزمایش مشکلی از بابت رنگ نداشت.

مورد عجیب در مزدا نبود آمپر آب است و برای نمایش دمای آب فقط دو چراغ به رنگهای آبی و قرمز وجود دارد که اولی در هنگام استارت و زمانی که موتور سرد است روشن می شود و دومی هم فقط زمانی که دمای خودرو به نقطه بحرانی برسد روشن می شود.
بر خلاف تصور خیلی از افراد سراتو مجهز به نشان دهنده آمپر آب است البته از نوع الکترونیکی که برای دیدن آن باید کلید Trip را بزنید. دمای آب در نمایشگری که اطلاعت سفری (نشان دهنده مصرف سوخت و مسافت طی شده و ... ) نشان داده می شود.در همین نمایشگر اطلاعات دیگری مثل فاصله عقب خودرو تا مانع نیز نمایش داده می شود

زمانی که پشت فرمان سراتو قرار می گیرید کمی طول می کشد تا به فرمان الکریکی حساس به سرعت آن عادت کنید.دید خودرو محدود تر از مزدا است ولی در عوض رانندگی با سراتو خیلی جذاب تر است و از نظر حس و حال رانندگی ، به یک بچه کامارو می ماند.همچنین به دلیل بهره گیری از سنسور دنده عقب و نمایشگر فاصله سنج مشکلی برای دنده عقب نیست. با وجود اینکه وزن هر دو خودرو حدود 1300 کیلوگرم است و فقط 10 کیلوگرم اختلاف وزن دارند ولی سراتو در حین حرکت خیلی سنگین تر از مزدا به نظر می رسد و احساس می کنید سوار یک خودروی 1500 کیلویی مثل سوناتا هستید. در مقابل ، مزدا خیلی سبک تر از آنچه که هست به نظر می رسد (چابک تر از 206 است و البته کمی سنگین تر به نظر می رسد و این درحالیست که 300 کیلو از 206 سنگین تر است)
در مورد فرمان همین بس که فرمان سراتو سنگین و فرمان مزدا سبک و تیز است
فاصله دو محور سراتو سدان با کوپه یکسان است به همین دلیل از نظر فضای داخلی تفاوتی ندارند.فضای سر هم برای سرنشینان عقب به دلیل طراحی مناسب ستون C مناسب است.
کابین سراتو آنقدر بی صداست که کمتر متوجه سرعت خودرو می شوید. از این رو همیشه باید نگاهتان به کیلومتر شمار باشد ولی در مزدا سرعت را به خوبی احساس می کنید.

نور چراغ های مزدا هم مثل کمری 2007 مخصوصا در نور پایین به دلیل بهره گیری از عدسی خیلی کم بوده و به همین دلیل استفاده از چراغ زنون در نور پایین توصیه می شود ولی چراغ های سراتو فاقد عدسی بوده و به همین دلیل نور آن بیشتر از مزدا است و مسافت بیشتری را پوشش می دهد.
نکته مهم : فقط در خودروهایی که چراغشان عدسی دارد از زنون استفاده کنید

در کل اگر به دنبال خودروی راحتی هستید اصلا به این خودروها فکر نکنید چون با اولین مسافرت از خرید خود پشیمان می شوید.
جلوبندی هر دو خودرو ضعیف است - یک بار با سرعت 60 کیلومتر با مزدا داخل یکی از هزاران چاله خیابان افتادم و بعد از آن کمک جلوی خودرو در عبور از سرعت گیرها صدا می داد و برای آزمایش ریسک کردم و فردای آن روز خودروی تندری که در اختیار داشتم در همان چاله انداختم ولی هیچ مشکلی برای تندر رخ نداد. سراتو هم که اوضاعش از مزدا خیلی وخیم تر است.
توجه داشته باشید که به تناسب کاهش ارتفاع و افزایش سایز رینگ باید جلوبندی خودرو نیز تقویت شود ولی این مهم برای مزدا و سراتو رعایت نشده است.از این رو خیلی زود جلوبندی آنها به صدا می افتد. با مراجعه به نمایندگی مزدا متوجه می شوید اکثر خودروهای مزدا 3 اتاق قدیم و جدید برای رفع مشکل جلوبندی مراجعه می کنند.پس اگر حوصله تعمیرگاه و دردسرهای آن را ندارید قید این خودروها را بزنید.


کیفیت سواری
در اکثر تست هایی که انجام می شود بنابر ملاحظات و یا به دلیل مدت زمان کمی که نویسنده ، خودرو را در اختیار دارد سواری خشک بعضی خودروهای اسپرت آنطور که باید گوش زد نمی شود ولی من در این مقاله بر اساس استفاده طولانی از این خودروها ، امتیاز واقعی آنها را داده ام تا بدین ترتیب خوانندگان متوجه نرمی خودروها یا همان کیفیت سواری خودروهای حاظر در تست بشوند.(کیفیت سواری معیاری برای آسایش سرنشینان و لذت سواری که معلول هندلینگ یک خودرو می باشد معیاری برای راننده محسوب می شود نه سرنشین.مثلا کیفیت سواری سوناتا از مزدا بالاتر است ولی در مقابل لذت رانندگی مزدا بسیار بالاتر از سوناتا است)
اگر کیفیت سواری سوناتا 2010 را 100 در نظر بگیریم به مزدا 65 و سراتو 50 امتیاز تعلق می گیرید
یکی از دلایل اصلی امتیاز پایین مزدا نسبت به سوناتا علاوه بر کمک های خشک که یکی از خصوصیات ذاتی خودروهای اسپرت بوده و تاثیر مستقیمی بر بهبود هندلینگ خودرو دارد صندلی های کاملا غیر ارگونومیک آن می باشد.این صندلی ها نه تنها سفت بوده بلکه در طراحی آنها به هیچ وجه آناتومی بدن انسان مورد توجه قرار نگرفته و قوس میانی صندلی بیش از حد زیاد است و قطعا کمر هیچ بشری از ابتدا تا کنون چنین قوسی نداشته و نخواهد داشت و در مسافت های طولانی احساس می کنید یک کنده درخت پشت کمرتان جا خوش کرده (صندلی های مزدا 3 نیو حتی از تندر 90 هم سفت تر است و کیفیت و ارگونومی نسبت به صندلی نسل قبل مزدا 3 افت محسوسی داشته است).این بی کیفیتی به روکش پارچه ای صندلی هم سرایت کرده و روکش بی کیفیت و زمختی روی آن را پوشانده است.سازنده وطنی می توانست در کنار استفاده از پارچه با کیفیت تر (مثل پارچه مخملی که برای ماکسیما کار شده) از فوم ضخیم تر و نرم تری استفاده کند.
البته فاق کوتاه لاستیک های مزدا هم در کاهش کیفیت سواری تاثیر زیادی داشته.(کیفیت سواری مزدا در حد 206 بوده و از تندر و مخصوصا مگان خیلی پایین تر است)
سراتو کمک های نرمی دارد به طوری که با فشار دادن عقب خودرو می بینید که خیلی نرم بالا و پایین می رود ولی نمی دانم چرا سواری این خودرو تا این حد خشک و به عبارت بهتر افتضاح است (شاید دلیلش رینگ های 17 اینچی و فاق کوتاه تر لاستیک ها باشد). کیفیت و ارگونومی صندلی های سراتو بسیار خوب و در حد سوناتا و آزرا است. روکش چرم آن هم کیفیت بالایی دارد و اگر صندلی های نرم و ارگونومیک آن نبود امتیازی به مراتب پایین تر می گرفت به عبارت دیگر صندلی های نرم آن در افزایش کیفیت سواری تاثیر زیادی دارند و به نوعی خشکی کمک ها را جبران می کنند. تعلیق سراتو ضربه ها را جذب نمی کند بلکه آنها را دفع کرده و به اتاق انتقال می دهد.نتیجه هم روشن است ، خودرو مدام کروپ کروپ می کند و اتاق خودرو تکان های ریز و درشتی می خورد. سواری سراتو از 206 هم به مراتب بدتر است به طوری که می توانید تمام ریگ های خیابان را بشمارید.سراتو در عبور از سرعت گیرها و سکوها با سرعت کم و مناسب مشکلی ندارد ولی با چاله ها و فرورفتگی های معابر اصلا میانه خوبی ندارد حتی اگر این فرورفتگی ها بسیار کوچک و جزئی باشند.
در مسافرت مطمئنا از خود می پرسید چرا با 15 میلیون یک 206 نخریدید و بقیه پولتان را پس انداز نکردید.
مشخصات لاستیک مزدا 205-55 R16 مارک بریجستون
مشخصات لاستیک سراتو 215-45 R17 مارک کوموهو

همانطور که می بینید افزایش بیش از اندازه سایز رینگ و لاستیک نتیجه ای جز کاهش شتاب ، افزایش مصرف سوخت و خشکی بیش از حد ندارد.هر چه جداره یا فاق لاستیک کوتاه تر باشد سنگ ها و خراشیدگی های سطح مسیر بیشتر احساس می شود و کمک فنرها هر قدر هم نرم باشند نمی توانند اثر ناهمواری های ریز سطح مسیر را خنثی کنند. کمک فنرهای نرم بیشتر در جذب سرعت گیرها و ناهمواری های بزرگ تاثیر دارند.
سایز رینگ باید متناسب با ابعاد و وزن خودرو انتخاب شود و اگر به این مهم توجه نشود نتیجه همان می شود که در مزدا و سراتو شاهد آن هستیم. به عنوان مثال کامارو SS با رینگ 20 اینچی و با وزنی در حدود 1900 کیلوگرم سواری بسیار نرمی نسبت به مزدا و مخصوصا سراتو دارد.دلیلش هم لاستیکهای نرم با فاق بلند و صد البته سیستم تعلیق بهتر می باشد. خاطر نشان می کنم هدف در تولید خودروهای اسپرت ، هندلینگ بالا می باشد نه اینکه هرچه خشک تر باشد اسپرت تر است. در حقیقت هندلینگ علت ، و خشکی معلول آن است

خودروی اسپرتی موفق است که بتواند هندلینگ بالا را در کنار سواری مناسب تامین کند.در حقیقت خشکی هدف نیست بلکه چاره است به عنوان مثال تولید خودرویی نرم مثل سوناتا یا لکسوس با هندلینگ مزدا یا کامارو امکان پذیر نیست. این را گفتم چون در بعضی از مجلات به اصطلاح تخصصی از خشکی خودرو به عنوان مزیت - اسپرتی - یاد می شود و اگر قرار بر این بود استفاده از فنر و کمک فنر را کنار می گذاشتند و چرخهای خودرو را مستقیما به شاسی متصل می کردند

ارتفاع جلو و عقب مزدا از زمین به ترتیب 16 و 17 سانتیمتر و سراتو 16/5و17/5 سانتیمتر اندازه گیری شد و هر دو خودرو بیش از آنکه زیرشان گیر کند با مشکل برخورد دماغه خودرو با زمین مواجه هستند.
فاصله دو محور سراتو کوپ و سدان معادل 2650 سانتی متر می باشد و از نظر فضای جلوی پای سرنشینان عقب و جلو تفاوتی وجود ندارد.
امکانات
مزدا3 تیپ 1 : آینه های برقی مجهز به گرمکن و جمع شونده برقی - گرمکن 4 حالته صندلی های جلو - نمایش اطلاعات سفر و مصرف سوخت لحظه ای و میانگین و ... - قابلیت تنظیم هشدار سرعت از 50 تا 180 کیلومتر (در اکثر خودروها این عدد ثابت بوده و در 120 کیلومتر به صدا در می آید) - گیربکس 5 سرعته تیپ ترونیک - تنظیم ایرکاندیشن به صورت دوگانه یا Dual - باز شدن صندوق عقب با ریموت - کروز کنترل - کنترل سیستم صوتی از روی فرمان - 4 ایربگ که شامل دو عدد در جلو و دو عدد ایربگ جانبی می باشد که شامل ایربک های جلو و جانبی می باشد
سراتو : آینه های برقی مجهز به گرمکن و جمع شونده برقی - Key less go (بدون استارتر) - گیربکس 6 سرعته تیپترونیک به همراه دنده پشت فرمان یا شیفت ترونیک - گرمکن صندلی های جلو تک حالته (گرمای صندلی کم یا زیاد نمی شود) - ورودی USB و Ipod - آینه عقب الکتروکرومیک - چنجر 6 سی دی - پشت سری های فعال برای جلوگیری از آسیب گردن سرنشینان جلو در برخورد از عقب - صندلی ها و فرمان و دسته دنده چرم - کروز کنترل - کنترل سیستم صوتی از روی فرمان - روشن شدن اتوماتیک چراغها یا Auto light - شیشه های سکوریت و سولار جانبی که علاوه بر افزایش امنیت باعث جلوگیری از ورود اشعه زیان آور خورشید می شود - سنسور دنده عقب با نمایشگر فاصله - فرمان الکتریکی حساس به سرعت - سانروف - سیستم کنترل پایداری یا ESP - برف پاک کن های مجهز به گرم کننده (اگر امکانش است بنویسم سراتو علاوه برامکانات مزدا این امکانات را هم دارد.)
در کاتالوگ اصلی شرکت تعداد ایربگ ها 6 عدد اعلام شده که عبارتند از دو عدد در جلو و دو عدد در بقل که از صندلی های راننده و سرنشین خارج می شوند و دو عدد پرده ای که شیشه های کناری را می پوشانند ولی شرکت اطلس خودرو علاقه وافری به اظهار تعداد 8 ایربگ دارد که البته صحت ندارد
نکته : جای تعجب است که صندلی خودروهایی در این رنج قیمت دارای تنظیم برقی نیستند و هر دو خودرو از این قابلیت بی بهره اند.
نکته : کیفیت کلید ها و ادوات مزدا کمی از سراتو بالاتر است
نکته : به دلیل عایق کاری بسیار مناسب سراتو و دیگر کره ای ها مثل سوناتا 2010 ، صدای سیستم صوتی اگر روی حداکثر هم باشد در بیرون خودرو چندان به گوش نمی رسد ولی صدای سیستم صوتی مزدا به دلیل عدم عایق کاری مناسب اتاق ، به وضوح در بیرون خودرو شنیده می شود.

شیشه های جانبی مزدا از نوع سکوریت نبوده (شیشه هایی که در صورت شکستن فرو نمی ریزند و مثل شیشه جلو هستند) و همچنین دارای لایه محافط اشعه UV هم نیستند بدین ترتیب اشعه آفتاب از آنها عبور کرده و علاوه بر گرم کردن فضای کابین باعث آفتاب سوختگی و خیره گی چشم می شوند.
سراتو از شیشه های سکوریت همراه لایه محافظ UV بهره می برد.این نوع شیشه ها عایق صدا هم به شمار می آیند و همین موضوع باعث شده صدای بیرون کمتر داخل سراتو شنیده شود.

سیستم صوتی ازرا 300 سوناتا 200 مزدا 100 سراتو 65شاسی
شاسی سراتو از نوع یک تکه یا یکپارچه می باشد و همانطور که از اسمش پیداست شاسی و اتاق به صورت یکپارچه ساخته می شوند و قطعات بدنه مثل درها و درب کاپوت به آن پیچ می شوند تا خودرو کامل شود. این نو شاسی مزایای فراوانی دارد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد :
- کاهش هزینه نگهداری خودرو
- در دراز مدت اتاق خودرو به صدا نمی افتد
- ضربه حاصل از تصادف را به بهترین شکل ممکن جذب می کند

شاسی مزدا یک تکه نیست و اتاق و شاسی به وسیله پیچ به هم متصل شده اند. این نوع شاسی معایب فراوانی دارد که یکی از آنها به صدا افتادن اتاق خودرو می باشد و دیگر آنکه مزدا باید در سرویس های دوره ای طبق آنجه که در دفترچه خدمات آن ذکر شده هر 20 هزار کیلومتر آچارکشی شود و اتصالات بین اتاق و شاسی مورد بازدید قرار گیرد.
این نوع شاسی در خودروهای قدیمی مثل پیکان و RD به کار می رود و در خودروهای سواری امروزی جایی ندارد.( این نوع شاسی به طور گسترده در خودروهای سنگین و کامیون ها استفاده می شود)
حتی تندر 90 که در کلاس پایین تری نسبت به مزدا قرار دارد از شاسی یکپارچه بهره می برد.خودروهای کمری - کرولا - سوناتا - آزرا - جنسیس و تمام محصولات رنو و بسیاری دیگر از شاسی یکپارچه بهره می برند.

منظور از شاسی کاملا واضح و مشخص است - شاسی همان چهارچوب فلزی و غیر قابل انعطاف خودرو است که قطعات بدنه و سیستم تعلیق و موتور خودرو روی آن نصب می شوند.بعضی از خودرو نویسان به اشتباه سیستم تعلیق را هم جزء شاسی به حساب می آورند.این درحالیست که شاسی این گونه تعریف می شود : پس از بازکردن تمام قطعات جداشونده از خودرو به سازه فلزی که باقی می ماند شاسی می گویند.در حقیقیت سیستم تعلیق جزئی از پلت فرم است نه شاسی ، به طوری که شاهد هستیم خودروهای یکسان از سیستم تعلیق های متفاوت بهره می برند.
گویا این اشتباه فاحش به دلیل ترجمه ناقص از مقالات خارجی برای خودرونویسان کشورمان پیش آمده است. به عنوان مثال در یک کتاب تخصصی کامپیوتر Data bus را اتوبوس داده ترجمه کرده بود در حالی که به معنای گذرگاه داده می باشد.دلیل اینگونه اشتباهات ترجمه مقالات تخصصی توسط افراد غیر متخصص که فقط زبان انگلیسی خوانده اند می باشد.


بدون هزینه خنک شوید!!!
در نبود شیشه های سولار و آنتی UV ، کولر مزدا علاوه بر اینکه به خوبی از پس خنک کردن اتاق خودرو بر می آید مصرف سوخت خودرو را هم افزایش نمی دهد به طوری که چند بار با استفاده از کروز سرعت خودرو را روی 120 کیلومتر ثابت کردم و با خاموش و روشن کردن کولر متوجه شدم مصرف سوخت لحظه ای یا Current فرقی نمی کند به همین خاطر به نظر می رسد کولر مزدا از نوع الکتریکی بوده و نیروی خود را از دینام و باطری می گیرد.همچنین روشن بودن کولر در شتاب گیری تاثیر چندانی ندارد.عدم تاثیر گذاری در شتابگیری ، مثل ماکسیما است ولی این موضوع در ماکسیما به دلیل موتور بسیار قدرتمند و در مزدا به دلیل تکنولوژی بالای موتور و کمپرسور کولر می باشد.

کولر سراتو خیلی ضعیف تر از مزدا و در حد مگان و 206 است.این در حالیست که کولر مزدا مشابه خودروهای آمریکایی و حتی بهتر از آنها است و تاکنون مشابه آن را در هیچ خودروی دیگری ندیده ام.خودرو ساعت ها زیر آفتاب و دمای 44 درجه پارک بود ، به محض روشن کردن کولر باد خنک می زد.این در حالیست که تمام خودروهای هم رده مثل سوناتا و آزرا و کمری در چنین شرایطی چند دقیقه طول می کشد تا کولرشان خنک کند. در اینجا به مزدا 100 و به سراتو هم 60 می دهیم

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

با توجه به سوالات بیشماری که در مورد مگان و کیفیت آن می شود بهتر دیدم یک توضیح کلی در موردش بدهم

مگان یک خودروی با کیفیت است البته تا 70 هزار کیلومتر یعنی تا این مقدار کارکرد بسیار نرم و عالی عمل می کند و خرابی هم ندارد ولی از آن به بعد هر قدر هم با خودرو مدارا کنید به خرج می افتد.این خصلت خودروهای فرانسوی است که تا یک حدی کاملا بدون دردسر هستند ولی از آنجا به بعد اشکالات فراوانی پیدا می کنند.دلیلش هم این است که در اروپا بعد از 3 4 سال و این مقدار کارکرد می گویند عمر مفید خودرو تمام شده و خودرو راهی مراکز اسقاط می شود ولی در ایران می گویند تازه آب بندی شده است!!!!

مگان بعد از 70 هزار کیلومتر به طور طبیعی مستهلک شده و نیاز به 4 عدد کمک دارد.آلترناتور (دینام + استارت) باید عوض شود.تایمر گیربکس خراب می شود و خود اجزای مکانیکی گیربکس هم مستهلک می شوند و بدین ترتیب گیربکس ضربه یا تقه می زند.صدای موتور هم افزایش می یابد.البته اشکالات الکترونیکی و برقی هم بعد از 3 سال و این مقدار کارکرد زیاد مشاهده می شود که نیاز به صرف وقت و هزینه بسیاری دارد.پس مگان عالی است ولی تا 3 سال

البته ادوات آن هم کیفیت پایین تری نسبت به خودرو های کره ای و ژاپنی دارند.مثلا کیفیت رو دری ها ، بلندگوها ، جلو داشبورد و فرمان و سر دنده و ... از زمین تا آسمان با ژاپنی ها و مخصوصا کره ای ها متفاوت است.(دلیل اینکه می گویم مخصوصا کره ای ها این است که کیفیت ادوات داخلی خودروی سوناتا حداقل 30 درصد بهتر از مزدای ژاپن و 100 درصد بهتر از کمری ژاپن است)

ولی مگان دو چیز دارد که مزدا و سراتو ندارند : اول ترمز و دوم نرمی

سیستم تعلیق مگان هم از سراتو و سوناتا و مخصوصا کمری خیلی بهتر است ولی به مزدا نمی رسد

اما در مقابل ، موتور و گیربکس مزدا و سراتو (اگر روغن را به موقع عوض کنید) حداقل 150 هزار کیلومتر بدون مشکل کار می کنند ولی همانطور که گفتم موتور و مخصوصا گیربکس مگان نهایتا 80 هزار کیلومتر دوام دارد

از جلوبندی مزدا بعد از 60 یا نهایتا 80 هزار کیلومتر چیزی باقی نمی ماند و باید کمک ، سیبک ، بوش و تمام متعلقات آن را عوض کنید.

سراتوهای بسیاری را سوار شدم که حدود 80 هزار کیلومتر کار کرده بودند ولی از ناحیه جلوبندی مشکلی نداشتند. بقیه قسمت ها هم از جمله موتور و گیربکس و چرم صندلی مثل روز اول بودند


برچسب‌ها: مگان، مزدا، سراتو
نظرات (459)
چهارشنبه 24 مرداد 1397 ساعت 12:29 ب.ظ
سلام مهندس.در حال حاظر نظرتون در مورد پژو 2008 چیه؟
برا خرید
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام
پژو 2008 پر شتاب ترین ماشین تولید یا واردات انبود ایران است

صفر تا صد آن 8.5 ثانیه ومعادل کیا کادنزای 3500 سی سی است

شتابش از تالیزمن و بقیه وارداتی ها بیشتر است

تنها ماشینی که از نظر شتاب نسبت به 2008 برتری دارد bmw 528 می باشد - هیچ ماشین دیگه ای به گردش هم نمی رسد

ماکسیمای اتومات با همه آوازه اش در مورد شتاب ، در مقابل 2008 عددی به حساب نمی آید
صفر تا صد ماکسیما اتومات 10 ثانیه می باشد

------------------------

البته 2008 معایبی هم دارد - اول از همه اینکه ایران خودرو متولی واردات و تعمیرات و سرویس های آن است که اصلا اعتبار ندارد
به عنوان نمونه در هنگام تعویض روغن نمی گذارند به ماشینتان سر بزنید که این امر خودش فساد آور است و با توجه به سابقه ای که از ایران خودرو و نمایندگی های آن دارم می توانم بگویم احتمال اینکه از روغن بشکه ای و بسیار بی کیفیت استفاده کنند و فیلتر روغن را عوض نکنند زیاد است

گارانتی خودرو 40 هزار کیلومتر است که باعث می شود خرابی های ناشی از استفاده از روغن بی کیفیت و عوض نکردن فیلتر روغن ، گریبان گیر نمایندگی نشود و وقتی بعد از مدتی موتور سوخت و به نمایندگی مراجعه کنید اولین چیزی که به شما می گویند این است که معلوم نیست ماشینو چی کارش کردی که موتور سوزونده

به هر حال اصلا به نمایندگی های خودروسازهای وطنی از جمله سایپا و ایران خودرو اعتماد نکنید و همیشه در هنگام تعویض فیلتر روغن و خود روغن خود را به تعمیرگاه برسانید

مورد بعدی پیچیدگی و کمپکت بودن موتور است که باعث می شود تعمیرگاه های بیرون حتی نتوانند فیلتر روغن ماشین را عوض کنند چون کاری است که نیاز به آموزش و تخصص دارد

مورد بعدی کمبود آپشن است که برای بعضی از مشتری های ایرانی حیاتی است به طوری که حاظرند خودروی بسیار بی کیفیت هایما توروبو را به خاطر آپشن های بیشتر خریداری کنند ولی 2008 را به خاطر آپشن های کم ماشین به درد نخوری می دانند


-------------------------------------------

2008 بهترین هندلینگ و بهترین شتاب را با سواری نرم و راحت ارائه می دهد و از نظر شتاب از سواری هایی مثل سراتو هم بهتر عمل می کند
ترمزهای 2008 بهترین است - تاکید می کنم بهترین ترمز در بین تمام ماشین های ایران

نرمترین و خوش دست ترین فرمان را بین تمام ماشین های وارداتی دارد به طوری که ترمز و فرمانش از مگان هم نرم تر است و در سرعت های بالا سفت تر می شود

فرمان برقی 2008 اصلا حالت مصنوعی سراتو های وارداتی را ندارد و واقعا فوق العاده با دقت و حرفه ای طراحی شده است

سواری آن خیلی نرم و راحت است و بر عکس تمام شاسی بلند های موجود از جمله تویوتا راو 4 و هایما و پرادو و ... سواری راحتی دارد - حتی راحت تر از خودروهای سواری
جمعه 25 خرداد 1397 ساعت 09:59 ق.ظ
مهندس ارادت
با توجه به اینکه سراتو سایپا و مزدا 3 جدید بهمن توی یک سگمنت هستن
کدوم رو برای خرید توصیه میکنین؟
امکانات مزدا بیشتره؟
اتاق کدومشون به سرو صدا نمی افته؟
واقعیت داره که میگن مشکل گیر کردن کف مزدا برطرف شده؟
امتیاز: 0 0
پاسخ:
اتاق هر دو خودرو دیر به صدا می افتند ولی مزدا از ناحیه جلوبندی زود به صدا می افتد

من خودم قبلا مزدا داشتم - در کمتر از 2 هزار کیلومتر داخل یک دست انداز نه چندان نا جور در خیابان جردن افتادم و بعدش کمک سمت راننده صدا میداد!!!!

مزدا اصلا برای ایران ساخته نشده است - معنی کیفیت آسفالت را اگر می خواهید درک کنید یک سر به کشور امارات بزنید تا بفهمید این ماشینها و ماشین های سوپر اسپرت مثل لامبورگینی و ... برای کجاها ساخته شده اند

آسفالت تمام شهرهای ایران غیر استاندارد و پر از چاله چوله است

تنها شهری که در ایران آسفالتش سالم است اصفهان است

---------------

در مورد شایعاتی که در باره افزایش ارتفاع مزدا 3 بر سر زبان ها انداخته اند باید عرض کنم چنین کاری غیر ممکن است و مزدا هم در این مورد همکاری نکرده و نخواهد کرد چون هندلینگ و همه زیر بندی خودرو را از حالت استاندارد خارج می کند

بنده شخصا با خط کش زیر مزدا 3 را اندازه گرفتم حتی یک سانت هم فرق نکرده

مزدا هم زیرش گیر میکنه و هم سرش میخوره زمین - در هنگام وارد شدن به رمپ خیلی از ساختمان ها سر سپر مزدا میخوره زمین
یکشنبه 19 فروردین 1397 ساعت 03:50 ب.ظ
سلام نظرتون در مورد شهر قم و مکان های گردشگریش خیلی جالب بود . اهل قمم و واقعا حرفتون درسته
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام دوست عزیز یک شعری هم در این رابطه گفته ام که خالی از لطف نیست

قم را آباد کردنی در کار نیست
زنده ماندن نیز در قم آسان نیست
تا که این شهر در دست انسان نیست
هرگز امکان اصلاح نیز نیست
پنج‌شنبه 19 بهمن 1396 ساعت 05:26 ب.ظ
سلام مهندس جان بین هیوندای اکسنت پژو301 سراتو اپشنال سایپا و بسترن ٣٠ کدام پیشنهاد میکنید؟؟؟
امتیاز: 0 0
پاسخ:
شما چی فکر می کنید؟
پنج‌شنبه 14 دی 1396 ساعت 08:01 ق.ظ
با سلام
با شرایط و قیمت فعلی که سراتو آپشنال حدود 105 و مزدا 3 حدود 122 میلیون هست به نظر شما کدوم ارزش بیشتری برای خرید داره؟بیشتر عمر مفید و اصطحلاک کم و اذیت نکردن ماشین برام مهمه . یا در این رنج قیمت حدود 120-130 چه ماشینی رو توصیه می کنید با شرایطی که خدمتتون گفتم.
ممنون
امتیاز: 1 0
پاسخ:
مزدا 3 در حال حاظر ثبت نام ندارد و قیمت بازار آزاد آن به 130 تا 135 رسیده است ولی سراتو سایپا 14 میلیون ارزان شد و از 118 به 104 قبل بازگشت

لذا سراتو در حال حاظر به صرفه تر است و قیمت سراتو هم مطمئنا در سال آینده به 118 قبل باز می گردد چون با افزایش قیمت دلار سایپا نمی تواند قیمت را روی 104 نگه دارد و با توجه به قیمت 200 میلیونی النترا هم ، مزدا 3 در ماه های آینده 130 تا 160 میلیون قیمت خواهد خورد

همچنین واردات یا همان تولید مدل جدید مزدا در سال آینده با قیمت حول و حوش 200 میلیونی دور از انتظار نخواهد بود ( تا الان دو اتاق بعد از مزدا 3 نیو در ژاپن روی خط تولید رفته است و در سال آینده میلادی هم اتاق دیگری وارد بازار می شود - یعنی اگر سال آینده هم گروه بهمن بخواهد مزدا را با همین اتاق عرضه کند ، سه نسل از دنیا عقبیم)
چهارشنبه 17 آبان 1396 ساعت 01:55 ب.ظ
سلام مهندس عزیز

ببخشید تویوتا راو4 هم گیر بکس cvt داره؟چون شما معتقد هستید این تایپ گیر بکس جالب نیست. و اینکه زنجیر تایم هستند یا تسمه تایم؟
تشکر
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام اطلاعی در مورد گیربکس راو 4 ندارم ولی رفتار ماشین مثل cvt ها نبود

معمولا خودروهای کره ای و ژاپنی برای دوام بیشتر از زنجیر تایم استفاده می کنند و شرکتهای دزد فرانسوی فقط از تسمه تایم استفاده میکنند

تسمه تایم خطرات بی شماری دارد و فقط به خاطر قضیه "فرسودگی عمدی" و هزینه تراشی برای مشتری و هزینه اولیه کمتر برای کمپانی از آن استفاده میشود

امروزه فقط فرانسوی ها از تسمه تایم استفاده می کنند و استفاده از زنجیر تایم در بین اکثر خودروسازان جهان جا افتاده است

این هم برای متقلب هایی که از خودروهای فرانسوی با لفظ خودروی اروپایی یاد می کنند به همراه لایک به زبان شیرین فارسی

از کی تاحالا ماشین فرانسوی شده اروپایی؟؟؟

فرهنگ تولید خودرو کشوری است نه قاره ای !!!!

خودرو ها به چند دسته آمریکایی - آلمانی - کره ای - ژاپنی - فرانسوی و چینی تقسیم می شوند و اصلا درست نیست خودروهای فرانسوی را اروپایی بنامیم و پس فردا هم خودروهای چینی را آسیایی
جمعه 12 آبان 1396 ساعت 03:24 ب.ظ
سلام مهندس جان ضمن تشکر بابت کمک و راهنمایی های جنابعالی..سوالی داشتم در مورد این که تا سقف ١٠٠ ملیون تومان هیوندای اکسنت بهتره یا پژو ٣٠١؟؟بیشتر برا دم دستی یا نهایتا سفرهای کوتاه مثلا تا ماهی ٢ بار تا قم برم برگردم..برای خانواده ٤ نفره
امتیاز: 2 0
پاسخ:
قطعا اکسنت - پژو 301 یک ماشین اقتصادی و ارزان قیمت است که قرار بود 55 تا 75 عرضه شود - پژو 301 ماشینی است که برای بازار چین تولید شده است - فکر کنم تولیدش هم در چین باشد

برای چی بیایید قم !!! قم هم شد جا ؟؟؟؟

برای قم فقط پراید

قم تنها شهریه که وقتی از مردمش بپرسین جاهای گردشگریش کجاس میگن بوستان علوی و بوستان مهدی

دو تا پارک که چند تا تیغ و علف و چند تا درخت کاج و اوکالیپتوس توش هست شده محل تفریح قمی ها
دوشنبه 8 آبان 1396 ساعت 09:00 ب.ظ
سلام مهندس ، امیدوارم حالتون خوب باشه ، ممنونم از اینکه با حوصله به تمامی کامنت ها پاسخ میدهید

بنده میخوام برای خانومم یه ماشین توی رنج 30 الی 33 میلیون تومن بخرم ، و فعلا نمیتونم بیشتر از این مبلغ هزینه کنم ، ولی نظر خودم روی 206 تیپ دو است ، آیا برای یک الی دو سال میتونیم روی این ماشین حساب کنیم. ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام
اکیدا توصیه می کنم تیپ دو نخرید - تیپ دو مشکلات فراوان موتوری و دارد - از نظر کیفیت موتور و جلو بندی خیلی بی کیفیت است

تیپ 5 دست دوم یا تندر 90 دست دوم بگیرید گزینه بهتری است
شنبه 6 آبان 1396 ساعت 01:31 ب.ظ
سلام مهندس
به علت این که روغن موتور های ظاهرا خارجی در بازار غالبا تقلبی یا به قول حضرت عالی بازیافتی هستن نظر شما در مورد روغن های ایرانی با کیفیت که برابری میکنه با برندهای معتبر خارجی چیست؟؟روغن موتور برای میتسوبیشی چه خوبه؟؟
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام روغن هایی که در دیجی کالا عرضه می شود می توان به اصالت آنها اطمینان داشت
من برندهای زیر را فقط تایید می کنم و بقیه برند ها مثل توتال و الف در ایران و دوبی پر می شوند

bizol
lotus
hyundai
بهران

روغن بهران ، روغن خوبی است و برای ماشین های وارداتی هم میشه از نمونه های فول سنتتیک آن استفاده کرد
چهارشنبه 3 آبان 1396 ساعت 10:20 ب.ظ
سلام جناب مهندس.با تشکر از وقتیکه میذارید و راهنماییهای ارزنده شما.
بمن با راهنمایی شما یکدستگاه خودروی سراتو آپشنال خریدم و خیلی همراضی هستم.لطفا نظر خودتون را در مقایسه پژو٢٠٠٨ و سراتو آپشنال میفرمایید.با در نظر داشتم خصوصیات انی و فیمت وخصوصا دوام واستهلاک و بازار دست دوم.چون من کارمند هستم بایستی تمام پس اندازم را صرف اینکار کنم.متشکر
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام
پژو 2008 روی کاغذ بهتر از سراتو است چون موتور توربو دارد و شتابش بهتر است ولی باید دید دوام موتور و گیربکسش چگونه است - چون همانطور که میدانید پژو گیربکس های اتومات خوبی ندارد و از قدیم گیربکس های پژو ایراد داشت

مضاف بر این باید سوار 2008 شوید و سواری آن را بسنجید - خریدن 2008 در حال حاظر مثل خرید هندوانه در بسته است -

در حال حاظر خرید سراتوی سایپا که امتحان خودش را پس داده و نرم و راحت است گزینه اقتصادی تری است
سه‌شنبه 2 آبان 1396 ساعت 07:14 ب.ظ
سلام مهندس من میتسوبیشی asx دارم مدل ٢٠١٥ سری اول روغن تو نمایندگی عوض کردم که ظاهرا روغن کاسترول بوده که بعد مطالب خوندم که شما فرمودید کاسترول خوب نیست حالا میفرمایید دفعه بعد روغن رو به طور ازاد به دور از نمایندگی تعویض کنم؟ چه روغنی پیشنهاد میکنید؟ نظرتون درباره روغن ادینول چیه؟
امتیاز: 0 0
پاسخ:
روغن های مرغوب که از روغن سوخته تهیه نمی شوند و بالاترین کیفیت را دارند به ترتیب عبارتند از :
bizol آلمان
lotus لهستان
و روغن سوپر سنتتیک بهران با نام های

به غیر از مدل های فوق من هیچ برندی را توصیه نمی کنم چون اکثر برندها مثل توتال و به توتال و الف و ادینول و مخصوصا لیکومولی در ایران پر می شوند و همگی از روغن بازیافتی تهیه می شوند

فکر می کنید این همه روغنی که در تعویض روغنی ها هست برای چه کاری استفاده می شه؟؟؟؟؟؟

این روغن ها را دور نمی ریزند که - همگی تصفیه شده و دوباره مصرف می شود - ما برای چرب کردن قالب بتنی روغن سوخته می خواستیم ، طرف سختش بود به ما بفروشد - جالب تر آنکه یکی دو جا اصلا به ما نفرختند و گفتند ما قرارداد داریم و باید همه روغن سوخته را به شرکت برگردانیم
سه‌شنبه 2 آبان 1396 ساعت 06:09 ب.ظ
سلام استاد محترم ، سپاس و درود فراوان به شما مهندس عزیز که در مورد اطلاعات فنی مهارت بسیار بالایی دارید .
بنده در مورد ماشین ساندرو استپ وی اتومات سوال داشتم و یکی هم چند روز پیش ثبت نام کردم ، نظر شمارو در مورد این ماشین میخواستم بدونم و آیا بعد از تحویل گرفتن ماشین اونو نفروشم یه سراتوی اتومات 20 یا 10 تا کارکرده سایپا مدل 95 یا 94 بخرم ؟
و آیا ساندرو استپ چه تفاوتی از لحاظ گیربکسی یا سیستم تعلیق با تندر 90 یا ساندرو معمولی دارد ؟
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام
حتما این کار را بکنید

ساندرو ماشین خوب و با کیفیتی است ولی قابل قیاس با سراتو نیست

گیربکس ساندرو اتومات با تندر اتومات یکسان است ولی سیستم تعلیق عقب تندر با ساندرو فرق دارد و متاسفانه باید بدانید هندلینگ تندر از ساندرو استپ وی بهتر است و در سرعت های بالا خیلی باید با احتیاط با ساندرو استپ وی برخورد کنید
سه‌شنبه 2 آبان 1396 ساعت 03:02 ب.ظ
با سلام
من یه سراتو مونتاژ دارم رینگ 17 انداختم با لاستیک 215/50
یه مقدار کوبش داره میدونم تغییر دادن سایز باعث شده ایا راهکاری برای نرم شدن ماشین هست؟
نظرتون در رابطه با استفاده از بالشتک های ضربه گیر T.T.C چیه ؟
http://www.turbonos.com/old-site/component/jshopping/suspension/urethane-cushion-ttc?Itemid=584

و اینکه با تعویض فنر و کمک فنر میشه ماشینو نرم کرد؟
امتیاز: 0 0
یکشنبه 30 مهر 1396 ساعت 02:46 ب.ظ
سلام من سراتو اپشنال گرفتم ...در جاده های با پیچ استاندارد مثل خرم آباد - پل زال و خصوصا جاهایی که جاده یکم موج یا دست انداز داره عقب ماشین تکان عرضی داره یعنی حس میکنی که چرغهای عقب بلند میشه و ماشین بازی میکنه ...دلیل این مشکل چی میتونه باشه
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام همه ماشین ها در جاده های ناهموار تعادلشان را از دست می دهند و چسبندگی تایر ها به زمین کم می شود
البته سراتو نسبت به مزدا بیشتر با این مشکل رو به رو است

راه حل :
سرعتتان را کم کنید
از مسئولین بخواهید به جای اینکه هر روز خیابان های فرعی تهران را آسفالت کنند کمی هم از مرکز دور شوند و جاده های دیگر نقاط کشور را مورد توجه قرار دهند
سه‌شنبه 25 مهر 1396 ساعت 04:21 ب.ظ
سلام

مهندس جان برای ماشین اتومات بهترین روش برای کنترل سرعت و کمتر ترمز گرفتن در سراشیبی چی هست؟
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام
در دفترچه ماشین توصیه شده است ماشین را روی تیپ ترونیک بگذارید تا از داغ کردن ترمز ها جلوگیری شود
پنج‌شنبه 13 مهر 1396 ساعت 12:19 ق.ظ
سلام مهندس جان
ابتدا از شما بسیار سپاسگزارم که با حوصله جواب سوالات دوستان را می دهید.
من قصد داشتم تا رنج حداکثر 100 میلیون یک خودروی خانوادگی بگیرم. تمامی نظرات رو هم خوندم و میدونم نظر شما نسبت به سراتو 2000 سایپا مثبته. فقط چیزی که منو به شک انداخته خشک بودن تعلیق ماشینه که اکثر مالکان هم از این موضوع ناراضی هستند. برای بنده علاوه بر موتور و گیربکس، نرمی و راحتی کابین خیلی اهمیت داره.
1- مطمئنا سراتو سایپا با رینگ 16 نرم تر از وارداتیه، ولی باز هم میگن خشکه، میخواستم ببینم خشکی این ماشین در چه حدیه؟؟ از نظر نرمی با الانترا، ساندرو(یا ال 90) و 206 صندوقدار چقدر فرق داره؟؟
2- در تعویض لاستیک با برند خارجی، اگر با رینگ 16 به جای سایز فابریک 205/55 از سایز 205/60 یا 215/60 استفاده بشه چقدر میتونه در نرمی و هندلینگ تاثیرگذار باشه؟؟ در عملکرد ماشین مشکلی پیش نمیاره؟
سپاسگزارم
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سراتوی سایپا ماشین نرمی است
رینگ نمونه های تولید سایپا از 17 به 16 تغییر یافته است و فاق لاستیک های سراتوی مونتاژی بلند تر از نمونه های وارداتی است

سراتوی وارداتی هم کمک فنر های نرمی داشت ولی رینگ و لاستیک بزرگ و نامتناسب سواری آن را خراب کرده بود

سراتو 2000 سایپا از نظر نرمی و راحتی و دینامیک رانندگی بسیار شبیه سوناتا 2010 است

خلاصه اینکه در نرمی این ماشین هیچ شکی نیست و اگر کسی توقع خودروی نرم تری را دارد باید جنسیس بخرد که از نظر نرمی از ماشین های آمریکایی هم سر تر است

پس ماشین نرم است ولی توقع مردم بیش از اندازه است

من خودم سوناتا 2013 با رینگ 17 داشتم (نیمه فول بود - نمونه های فول رینگ 18 دارند) سواری سراتو از ماشین من خیلی نرم تر بود و اصلا کوبش های سوناتا را نداشت

---------------------------------------
موتور گیربکس هم ، هماهنگی خوبی با هم دارن و این موتور و گیربکس امتحانش را پس داده و اگر به موقع سرویس شود دوام خیلی خوبی دارد

چقدر خوبه که نرمی را با ماشین های دیگه مقایسه کرده اید - اینجوری بهتر میشه متوجه شد - اینکه به طور کلی بگیم خشکه یا نرمه درست نیست باید بگیم نسبت به فلان ماشین نرمه یا خشکه
مثلا در مجله می نویسند تویوتا gt86 خشک است و در مورد بی ام و هم می نویسند که خشک است ولی این کجا و آن کجا - gt86 اصلا کمک ندارد و چرخ ها مستقیم به اتاق متصل شده اند - درست مثل ماشین های جوادی که ارتفاع کم می کنند

النترا نداشته ام ولی سواری سراتو از نظر کیفیت و ارامش و بی صدا بودن اصلا با تندر قابل قیاس نیست - خیلی نرم تر است - سراتو از نظر نرمی با مگان باید مقایسه شود -
مگان نرم تر از سراتو بود ولی کیفیت سواری و پشت فرمان سراتو بهتر است
مگان صداهای ریزی ازش شنیده میشد ولی سراتو خیلی بی صداست
مگان زود به صدا می افتاد و داغون میشد ولی سراتو خیلی با دوام تر است
گواه آنکه مگان صفر با 20 هزار تا کارکرده خیلی فرق داره ولی سراتو صفر با 20 تا کارکرده خیلی فرق نداره

سواری ال 90 نرم تر از ساندرو استپ وی است ولی با ساندرو معمولی تقریبا یکی است
ساندرو خشک تر از ال 90 و نرم تر از 206 است ولی صندلی های راحت و مبله آن که از نظر ابر و جنس پارچه مثل زانتیا است ، خیلی راحت است و همین باعث می شود با اینکه کمک های خشک تری نسبت به تندر دارد ولی من ساندرو را انتخاب می کنم چون در نهایت با ساندرو کمتر خسته می شوید

--------------

در مورد لاستیک هم باید بگم 215/60 ماشین را خیلی نرم می کند ولی ممکن است گیر کند - اگر کسی انداخته و مشکل نداشته شما هم تهیه کنید ولی به طور استاندارد من لاستیک های زیر را پیشنهاد می کنم
215/55
205/60

البته خاطر نشان می کنم لاستیک های فابریک سراتو خیلی راحت و خوب هستند و اگر اسرار بر تعویض دارید از نمونه های بالا استفاده کنید

موفق باشید
چهارشنبه 12 مهر 1396 ساعت 06:11 ب.ظ
سلام محمد عزیز

آقا طبق توصیه هات هفته دیگه سراتو آپشنال تحویل می گیرم، یادمه خیلی نکته در مورد لاستیک و روغن و یک سری مسایل که همون اول تعویض کنم گفته بودی، میشه خلاصه بهم بگی نکات اولیه بویژه سایز لاستیک خارجی که میخام بندازم؟ مرسی
امتیاز: 0 0
پاسخ:
گفتم دیگه
خودتونم میگید گفتید

واقعا خیلی زور داره هر چیزی را صد بار بگی بعدش دوباره یکی بگه خلاصه بگید
سه‌شنبه 4 مهر 1396 ساعت 01:12 ب.ظ
سلام مهندس ،

میخواستم بین تندر ٩٠ و سراتو سایپا بین ماشینهای اتومات یکی رو پیشنهاد بدی ، البته سراتوی ٢٠ تا کارکرده
امتیاز: 1 0
پاسخ:
هر وقت شما فرق هویج با هندوانه را برای من توضیح دادید منم می تونم فرق این دوتا رو بگم

آیا به نظر شما هویچ بهتره یا هندوانه ؟؟؟؟!!!! ترک سن؟؟

آخه تندر چه ربطی داره به سراتو
تندر یک خودروی کلاس B اکونومی هست و سراتو C کلاس متوسط
سه‌شنبه 21 شهریور 1396 ساعت 09:07 ق.ظ
سلام مهندس احوال شما
آقا آزرا ماشین, پر استهلاکی هست؟ در مورد مصرفش هم من خیلی چیزای متناقض شنیدم. شما این ماشین رو چطور میبینید. من قصد دارم یه دونه مدل 2009تا2011رو بخرم. ممنون میشم راهنمایی کنید؟
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام مدل های 2011 بهسازی شده اند و بهتر از نمونه های قبلی هستند

کلا آزرا از نظر کیفیت به سه دسته تقسیم می شود

2005 تا 2008
2009 تا 2010
2011

آزرا نسبت به ماشین های الان کم استهلاک تر است - هم از نظر جلو بندی و هم از نظر کیفیت و...

استهلاک ماشین هایی مثل النترا و سراتو اتاق جدید که رینگ های 18 اینچی با لاستیک فاق کوتاه دارند خیلی بیشتر از آزرا است

همین تالیزمن با این همه زیبایی به دلیل موتور توربو و رینگ 18 و فاق کوتاه لاستیک و فنر بندی خشک ، از آزرا 2011 پر استهلاک تر است

یعنی اگر آزرا 2011 تمیز و کم کارکرد پیدا کنید ، کم تر خراب می شود تا تالیزمن صفر
دوشنبه 13 شهریور 1396 ساعت 12:45 ب.ظ
سلام مهندس
شاید دو هفته پیش پرسیدم تالیسمان تک یا تویین توربو هستش که فهمیدم تک توربو و توربوی بزرگی هم داره خارج از بوست بالا در رابطه با سوال دوم مبنی بر تراکم باز هم طبق تعریف میزان آمدن پیستون تا نقطه مرگ یا انفجار هستش که مثل اکثر ماشینها یک به ده هست ولی فشار درون سیلندر با بقیه ماشینها به خاطر وجود توربو خیلی بیشتر هستش
باز هم متشکرم
امتیاز: 0 0
پنج‌شنبه 2 شهریور 1396 ساعت 03:52 ب.ظ
سلام. آقای محترم، من نمیدونم شما تحصیلاتتون چه مقداره و چه رشته ای خوندین. سایت شما رو دنبال می کنم واطلاعات خوبی رو در مجموع در اختیار مخاطب قرار میده. که نشون میده در زمینه خودرو اطلاعات خوبی دارین ولی مطلبی که برخی مواقع مخاطب رو آزار میده، ادبیات شما در پاسخ دادن به بعضی سوالها مانند سوال آخر درباره آب بندی است که ادبیات خوبی استفاده نکردین. مطمینم اگه روی این ویژگی خودتون که نیاز به سعه صدر داره کار کنین فرد موفق تری خواهید شد.
امتیاز: 2 0
سه‌شنبه 17 مرداد 1396 ساعت 11:23 ق.ظ
سلام . وقتتون به خیر.
با توجه به بودجه ام سراتو تولید سایپا را از نمایندگی تحویل گرفتم . (موتور 2000 و دارای آپشن).در دفترچه راهنما راجع به آب بندی توضیح داده اند در 1000 کیلومتر اول دور موتور در محدوده 2000 تا 4000 باشد و ازرانندگی به طور یکنواخت با یک سرعت خاص پرهیز شود.
می خواستم بدانم حداکثر سرعت ماشین در زمانی که باید آن را آب بندی کرد چند کیلومتر است ؟ علاوه بر اینکه برخی عقیده دارند خودروهای جدید نیاز به آب بندی ندارند.
خواهش می کنم راجع به این موضوع من را راهنمایی کنید و دیگر اینکه برای بار اول روغن موتور را در چند کیلومتر کارکرد باید عوض کنم؟
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام
اگر من را قبول دارید که من باها و بارها گفته ام همه ماشین ها حتی بوگاتی نیاز به آب بندی دارد
(البته بوگاتی استثناعا توسط خود کمپانی و با سوزاندن کلی بنزین آب بندی می شود برای اینکه وقتی به دست مالک رسید فقط گاز بده)

اگر هم احمق هایی که میگن ماشین های جدید نیاز به آب بندی ندارد را قبول دارید چرا از من سوال می پرسید ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

جالبه حتی داخل دفترچه تمام ماشین های کیا و هیوندای به فارسی نوشته ماشین نیاز به آب بندی دارد ولی بازم سوال می کنید
دوشنبه 16 مرداد 1396 ساعت 04:21 ب.ظ
سلام مهندس عزیز
سوالی داشتم در مورد رده بندی کیفی خودرو های داخلی که توسط بازرسی استاندارد و کیفیت هر چند یک بار گزارش می شود. در آخرین آن خود رو های پژو ۲۰۶ و رانا را هم سه ستاره کیفی تعیین کرده آیا این رده بند ی ها قابل اعتماد است؟
امتیاز: 0 0
پاسخ:
بله کاملا

با پیشرفت سریعی که من از ایران خودرو در سال های اخیر دیدم (تولید 206+ و 206++ و 206+++++ ) مطمئن هستم این خودرو 5 ستاره بوده و احتمالا چسب دو تا از ستاره هاش تو آفتاب داغ این روزها شل شده و افتاده

در مدل های جدید این نقص حتما برطرف خواهد شد و 5 ستاره کامل روی این خودرو نصب می شود که باز هم برگ ذرینی است بر افتخارات ایران خودرو
البته توجه داشته باشید نداشتن حتی 1 ستاره واقعی هیچی از م

یکشنبه 8 مرداد 1396 ساعت 01:10 ب.ظ
استاد عزیز
با سلام و احترام
پیشتر فرموده بودی که کارکرد مفید خودروهای فرانسوی به 100 هزارتام نمیرسه بعدش میفته تو خرج
این فرمایشتون با خودروهایی مثل تندر 90 و یا تالیزمان منافات نداره؟
البته نظراتتون رو راجع به تندر خوندم. منتها با توجه به فرانسوی بودنش برام سوال شد. ممنون از شما
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام دوست عزیز
کارکرد مفید با عمر مفید متفاوت است - در خارج از ایران اصلا ماشین را مثل ما تا 20 سال تعمیر و استفاده نمی کنند - عمر مفید مدت زمانی است که ماشین بدون نیاز به تعمیرات اساسی کار می کند

در مورد تندر90 خودم هم دچار تردید شده ام چون خودروهایی دیده ام که علارقم سرویس های دوره ای منظم حتی تا 170 هزار کیلومتر هم مشکلی برای موتور و گیربکسشان پیش نیامده است ولی تالزمن حکایت متفاوتی دارد

موتور تالیزمن توربو است و نمایندگی ها هم هنوز با آن اشنایی ندارند و اکیدا توصیه میکنند بنزین سوپر که اکتان بالاتری دارد نزنید و از هیچ مکملی هم استفاده نکنید

ادامه این حرف های غلط از سوی کارشناسانه نا کارشناس شرکت نگین خودرو و بقیه شرکت های ایرانی باعث خرابی زود هنگام موتور تالیزمن و بقیه ماشین های توربو می شود

مثلا ولوو xc90 از همه خودروهای ایرانی بیشتر در خطر است چون بوست توربو و نسبت تراکم ان خیلی بالا است و از موتور کم حجم قدرت فوق العاده ای استخراج می کند

هر چه نسبت حجم موتور به قدرت کمتر باشد ماشین زود تر خراب می شود

تالیزمن هم از نظر قدرت نسبت به حجم موتور در تعادل خوبی قرار ندارد و همین امر عمر این ماشین را کاهش می دهد

به نظرم پژو 2008 حداقل روی کاغذ با شرایط ایران سازگاری بیشتری دارد چون از موتور 1600 فقط 165 اسب بخار بیرون می کشد

موتور تالیزمن مثل تمام بنز و بی ام و های توربو خیلی زود به مشکل خواهد خورد و به خاطر پدیده ناک و ... موتور این خودرو خیلی زود می سوزد - پیش بینی من حدود 80 هزار کیلومتر است که در این کیلومتر باید یا موتور عوض شود یا تعمیرات اساسی روی خودرو انجام شود و نیم موتور عوض کنند


توصیه نهایی اینکه از مکمل های اصل مثل سوناکس استفاده کنید و حتما هم بنزین سوپر بزنید و حتما روغن را روی 5 هزار کیلومتر عوض کنید - روغن موتور خودروهای توربو باید بالاترین کیفیت را داشته باشد که من روغن موتور bizol آلمان و lotus لهستان را پیشنهاد می کنم - در سایت دیجی کالا برای فروش عرضه شده است

به هیچ عنو ان روغن کاسترول نریزید چون سالهاست ارتباط ایران و انگلیس قطع شده است و این شرکت هر کاری که می خواهد در ایران انجام می دهد - روغن های کاسترول همگی روغن بازیافتی هستند که در قوطی های نو عرضه می شوند - اگر روغن کاسترول و از آن بدتر روغن لیکومولی را بو کنید بوی گند اسید و روغن سوخته خفه تان می کند

روغن غیر بازیافتی که از نفت به دست می آید اصلا بو نمی دهد و از نظر بو و خواص ظاهری مثل روغن خوراکی می ماند
شنبه 31 تیر 1396 ساعت 11:59 ب.ظ
سلام دوست عزیز

تشکر از حوصله و وقتی که میزارید
اینکه گفته میشه سانتافه نیو فیس با موتور 2500 توان متناسب با وزن بدنه ندارد چقدر علمی هست؟ آیا طراحان خودرو از این مساله غافل هستند یا این جور حرفها صحبت های عوامانه هست؟
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام این بار حرف بازار کاملا علمی است

موتور 2400 چهار سیلندر روی سوناتا هم با کمی ارفاق قابل قبول است ولی سانتافه با توجه به دو دیف بودن و وزن زیاد اصلا با موتور 2400 هم خوانی ندارد

البته این هم خوانی نداشتن باعث خراب شدن موتور یا اجزای آن نمی شود و منظور از هم خوانی نداشتن عدم توانایی شتاب مناسب و حرکت در سربالایی ها با 5 نفر سرنشین و .. است

اگر مسئولان کشور علم و شعور داشتند ماشین لوکس را از روی حجم موتورش تشخیص نمی دادند --- علم کیلویی چند

خودم با گوش خودم شنیدم که یکی از مسئولان رده بالای کشور گفت واردات خودروهای با قدرت موتور بیشتر از 2500 ممنوع است - یعنی مسئولی که قرار است برای کشور تصمیم بگیرد هنوز فرق قدرت موتور را از حجم موتور نمی فهمد ولی تصمیم گیر است !!!!!!!!
از جمله خود وزیر صنعت اقای نعمت زاده

اینها از صنعت و صنعت گر بودن فقط رانت خور بودنش را بلند هستند و اگر می شنوید چند تا کارخانه و پالایشگاه و پتروشیمی دارد به خاطر صنعت گر بودنش نیست بلکه به خاطر رانت خوار بودنش است
یکشنبه 25 تیر 1396 ساعت 10:04 ق.ظ
مهندس سلام
1- شما باشی
از بین (سوناتا و اپتیمای 2014) یا النترا 2017
با توجه به هم قیمت بودنشون
کدوم رو انتخاب میکنی؟
2- آیا درسته که آپشنهای النترا در مدل 2017 از اون دوتا 2014 چیزی کم نداره؟
3- اینکه محصولات تازه وارد هیوندای کرمان موتور کاملا وارداتی هستن و حداقل فعلا مونتاژ نداریم درسته؟
سپاس از توضیحات همواره کارشناسی شده قلب:
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام
من باشم سراتو 2017 می خرم چون طراحیش رو خیلی بیشتر از بقیه دوست دارم

در آینده محصولات هیوندای میوفته دست کرمان موتور و بعده ها مونتاژ هم خواهد شد ولی فعلا وارداتی هستند
سه‌شنبه 20 تیر 1396 ساعت 01:59 ب.ظ
سلام مهندس عزیز
می خواست نظر شما را در مورد سفران ۲۰۰۰ بدانم. ماشین نرم و مسافرتی می خواهم تا ۱۲۰ م ولی نگران قطعات آن هستم چون دگیر این ماشین وارد نمی شود
در ضمن اگر پیشنهاد دیگری هم دارید ممنون می شوم
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام قطعات موتوری آن تا حدود زیادی با مگان و فلوئنس مشترک است
اصلا در این زمینه نگران نباشید

الان قطعات کمری 2006 تو بازار نیست؟؟؟

این حرف غلطی است که می گویند لوازمش نایاب میشه

این ماشین که فقط برای ایران تولید نشده بوده - در خارج از ایران حداقل تا 10 سال دیگر لوازم یدکی اش پخش خواهد شد

سفران یکی از نرم ترین و راحت ترین ماشین های وارداتی بود که قیمت مناسبی هم داشت منتها شرکت نگین خودرو اوایل خیلی در حق مشتری اجهاف می کرد و این خودرو که قبلا لتیتود نام داشت را با قیمت گذافی وارد بازار کردو باعث شد دیگر این خودرو پا نگیرد
دوشنبه 19 تیر 1396 ساعت 08:58 ب.ظ
سلام واقعا خسته نباشید
مطالب تون واقعا مفید و کاربردی هست تو این جامعه که هرکس یدونه پیچ‌سفت کرده رفته مکانیک شده و هرروز ماشین های بیشتری رو داغون میکنن. ازتون ممنونم با تمام وجود
لطفا بنده رو هم راهنمایی بفرمایید من ۸۰ میلیون میخام هزینه‌کنم چی بهتره؟خودم مزدا۳ هاچ بک و‌سراتو کوپه خیلی دوست دارم. یک‌مقدار بیشتر هم میتونم هزینه کنم.
بازم ممنونم
امتیاز: 1 0
پاسخ:
این همه از معایب مزدا و سراتو کوپه نوشتیم بازم میگید سراتو کوپه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

توصیه من سراتوی سایپا است

واقعا خوش قیمته

تیوولی هم بد نیست هر چند تستش نکردم ولی به قیمتش می ارزه
99 میلیون البته نه تو بازار که 115 قیمت خورده
شنبه 17 تیر 1396 ساعت 04:28 ب.ظ
با سلام

مهندس شما هم قبول دارید ما سدان خانوادگی مناسب تو بازار نداریم؟ همه اینهایی که الان وجود داره بیشتر اسپورت هست
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام دقیقا درست می فرمایید
ولی متاسفانه این رویکرد کلی و جهانی است و تمام خودرو ها از کامفورت دارن به سمت اسپرت حرکت می کنند

البته رنو سفران و رنو فلوئنس آخرین بازمانده های سدان های خانوادگی بودند که آنها هم به آخر عمرشان رسیده اند و تولیدشان به پایان رسیده اس

گویا تالیزمن جایگزین سفران شده و مگان جدید هم که تا چند ماه دیگر وارد می شود جایگزین فلوئنس شده است

--------

البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که با تعویض رینگ و لاستیک و استفاده از رینگ 15 یا نهایتا 16 سواری خودرو به طرز شگفت آوری نرم تر می شود

مثلا سراتوی سایپا خیلی خیلی نرم تر و راحت تر از سراتو های وارداتی است که رینگ 17 داشتند

-------

سراتو های اتاق جدید هم که با رینگ 18 عرضه می شوند سواری مناسبی ندارند
شنبه 10 تیر 1396 ساعت 06:44 ق.ظ
سلام وقت بخیز مهندس

ببخشید مشکل ارتفاع پایین سوناتا راه حلی نداره؟اساسا چرا ارتفاع این خودررو ها از کف اینقدر کم هست؟
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام
هر چه ارتفاع ماشین پایین تر باشد مرکز ثقل آن پایین تر است و در نتیجه هندلینگ خودرو افزایش می یابد - کمپانی ها هم برای اینکه در تست های خودرویی سر بلند بیرون بیایند مدام ارتفاع خودرو ها را کمتر می کنند و برای زیبا شدنش هم مدام سایز رینگ ها افزایش می یابد

مثلا سوناتا در سال 2005 با رینگ 15 عرضه شد ولی بعد از 12 سال ، با رینگ 18 عرضه می شود و رینگ 19 هم برای آن عرضه می شود

فقط باید امیدوار بود در تست های خودرویی ، با یک خودروی خانوادگی مستقیم به پیست نروند و خودروها را از نظر شرایط کارکرد معمول هم تست کنند
مثلا با چند خودرو به مدت 2 ساعت رانندگی کنند و بعد احساسشان را نسبت به خودرو بگویند

همه چیز شتاب و هندلینگ نیست و باید پارامتر راحتی و آسایش سرنشینان را هم مورد توجه قرار داد
جمعه 2 تیر 1396 ساعت 11:45 ق.ظ
سلام
مهندس عزیز نظر شما را در مورد تندر۹۰ پلاس اتوماتیک جدید بدانم
فکر کنم بین ۴۰ و ۵۰ میلیون انتخاب خوبی باشد
با تشکر
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام تندر کلا انتخاب خوبی است ولی با 50 میلیون ارزش خرید ندارد

با 50 میلیون پیشنهاد من ساندرو استپ وی دنده ای می باشد
سه‌شنبه 30 خرداد 1396 ساعت 02:19 ب.ظ
با سلام و احترام
با توجه به مطالعات احتمالیتون
لطفا نظر و یا پیش بینیتون رو راجع به پژو 2008 چه از لحاظ فنی چه از لحاظ سیستم تعلیق بفرمایین
و اینکه چرا انقد گرونه
بهتر نیست بریم مثلا یه النترا 2014 بگیریم جاش؟؟
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام
اول از همه افتتاح خط تولید پژو 2008 توسط رییس جمهور یک مملکت به نظر کار بسیار چیپی بود و شان رییس جمهور را پایین آورد
واقعا واردات سالی 15 هزار خودرو چه افتخاری دارد ؟

یعنی قبل از اینکه تحریم ها رفع بشه ما تو ایران ماشین نداشتیم ؟؟

این همه ماشین وارداتی رنگ و وارنگ و با کیفیت و با موتور های آنچنانی داشتیم - آزرا گرنجور و کادنزا و....

قرار بود رییس جمهور خط تولید یک خودروی مردمی و ارزان قیمت را افتتاح کند - خودرویی که قرار بود با افزایش تولید جایگزین خودروهای وطنی و چینی شود - خودرویی که قرار بود با قیمت منصفانه و سود عادلانه به دست مردم برسد

رییس جمهور اومده بود که یک ماشین خوش قیمت را به مردم معرفی کند و بگوید ببینید با رفع تحریم ها یک خودروی با کیفیت و به روز آورده ایم به قیمت 75 تا 90 میلیون تومان

اگر قرار بر عرضه یک خودروی متوسط شهری با این قیمت بود دیگه چه نیازی به رفع تحریم ها بود - خوب قبل از تحریم هم میشد این خودرو را با همین قیمت حتی کمتر وارد کرد -

این خودرو حدود 10 تا 12 هزار دلار قیمت دارد و قرار بود ایران خودرو روی هر خودرو 30 تا 40 میلیون سود کند که در بازار ایران سود منطقی است ولی ایران خودرو رکب زد و این خودرو را با 3 برابر قیمت جهانی به بازار عرضه کرد حال آنکه تعرفه واردات این خودرو کمتر از خودروهای وارداتی است و قیمت تمام شده آن برای ایران خودرو 40 تا 50 میلیون بیشتر نیست

واقعا حیف و صد حیف که از دولت خاتمی گرفته تا روحانی و بعدی ها هیچ کس نمی تواند قیمت خودرو را اصلاح کند و سنگ بنای دزدخانه ایران خودرو و سایپا که در دوران آقای رفسنجانی ریخته شد قرار نیست هیچ وقت درست شود و شاید خود اقای رفسنجانی که جلوی واردات را در آن سالها گرفت فکر نمی کرد آزاد شدن بازار ایران این همه به درازا بکشد - قرار بود در مملکت را ببندند و ظرف 10 سال بزرگترین خودرو ساز منطقه و حتی جهان شوند ولی در مملکت را بستند و به جای نو آوری به تولید پژو های تاریخ مصرف گذشته 405 و پراید و پیکان پرداختند و سود های کلان بردند و در کنار نداشتن هیچ گونه مدیریتی نتیجه این همه سال خودروسازی ، ساخت یک بدنه جدید (البته بدنه هم در یک شرکت دیگه طراحی شده بود و ایران خودرو طرح آن ها را خرید) برای پژو 405 بود که در ایران سمند نام گرفت!!!!!!!!!!!!!!!!!!

20 سال انحصار - 20 سال خودروسازی - 20 سال گران فروشی به نام تولید داخلی - 20 سال تحمل فشار ها توسط مصرف کننده های ایرانی - صد ها هزار کشته و ..... فقط به خاطر یک مشت دلار

--------------------------

من هنوز حتی پژو 2008 را از نزدیک ندیده ام و نظر دادن در مورد مسائل فنی خیلی زود است و باید این خودرو وارد بازار شود و من هم یکی از آنها را تست کنم تا بتوانم نظر بدهم - نظر دادن بدون دیدن خودرو خیلی غیر حرفه ای است - کاری که در ایران خیلی متداول است و ما در مورد ندیده ها و نشنیده ها هم نه تنها نظر میدهیم ، بلکه قضاوت هم میکنیم
پنج‌شنبه 18 خرداد 1396 ساعت 10:11 ق.ظ
سلام
با عرض ادب و احترام برای نظرات جنابعالی که بسیار مفید بوده و بنده نیز از آن هابه ها برده ام ولی در مورد نظر اخیرتان در مورد تویوتا راو۴ موافق نیستم
من این ماشین را ۲ سال دارم و واقعا ازش راضی هستم موتور و گیربکس فوق العاده ای دارد که شتاب و سواری عالی در اختیار راننده و سرنشین قرار می دهد
که در هیچ شاسی بلند موجود در بازار ایران در این کلاس وجود ندارد و اصلا با سانتافه یا سورنتو قابل قیاس نیست
من شخصا طراحی آن را هم دوست دارم
بی جهت نیست که تویوتا برای چندمین بارعنوان با ارزش ترین برند اتوموبیل جهان را به دست آورد
امتیاز: 0 0
چهارشنبه 13 اردیبهشت 1396 ساعت 04:31 ب.ظ
سلام

با فرمایشات جنابعالی و بودجه خودم به این جمع بندی رسیدم سراتو وارداتی بگیرم سراتو 2015 حدود 120 در میاد و سراتو 2017 حدود 140، آیا 2015 را پیشنهاد میدین با این اختلاف؟

دلایلی که خودم 2017 نمیگیرم افت صفر بودن و این هست که میتونم با حدود اون پول یک سوناتا ال اف بردارم
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام من باشم سوناتا ال اف می خرم

هر دو خودرو نسبتا خوب هستند و انتخاب بین آنها تا حدودی سلیقه ای است ولی سوناتا یک کلاس بالاتر است و سواری و دوام بهتری دارد
سه‌شنبه 12 اردیبهشت 1396 ساعت 12:31 ب.ظ
سلام مهندس خسته نباشین می خواستم ی راهنمایی بگیرم ازتون
بنده یه الانترا 2015 تازه گرفتم می خواستم بدونم از چه بنزینی براش استفاده کنم همیشه سوپر بریزم ?
و اینکه ممنون میشم یه روغن خوب هم بهم پیشنهاد بدین
نهایت سپاس رو دارم
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام
انقدر اخبار متناقض می شونیم که در مورد بنزین واقعا نمیشه نظر داد ولی من خودم بیشتر از بنزین سوپر استفاده می کنم

در مورد روغن هم اگر خارجی می خواهید 5w30 لوتوس فول سنتتیک
به هیچ عنوان از روغن های بازیافتی کاسترول و بهران و توتال و مخصوصا لیکومولی استفاده نکنید
همه این برند ها در ایران تقلبی هستند - اصلا لیکومولی و کاسترول و... در ایران نمایندگی ندارند - حتی کشور ایران را هم به رسمیت نمی شناسند چه برسه به اینکه در ایران نمایندگی بزنن

روغن دوم هم که خودم برای سوناتا استفاده می کردم و خیلی خوب جواب داده بود ، بهران سوپر رانا با قوطی سبز رنگ با مشخصات 5w30 هست فول سنتتیک هست

کلا من فقط این دو روغن را تایید می کنم چون اصالت برند و تقلبی نبودنش را بررسی کرده ام و هر دو رو خودم استفاده کرده ام

lotos
بهران
دوشنبه 11 اردیبهشت 1396 ساعت 03:49 ب.ظ
سلام دوست گرامی

کمتر دیده ام در مورد راو4 بنویسی، به نظرت بین راو 4 2015 و سانتافه 2015 فارغ از اختلاف قیمتی ناچیز کدام را پیشنهاد میدی هم از لحاظ فنی و فروش ؟

آیا تفاوت خاصی بین راو4 2014 و 2015 هست؟

از همه زحماتت ممنون
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام
یه هواپیمای زشت هیچ وقت نمی تونه پرواز کنه

راو 4 هم به نظرم ماشین خیلی زشت و بد قواره ای هست مخصوصا پشتش - مال همین اصلا روش بحثی ندارم

ال 90 هم زشت هست ولی قیمتش 40 میلیون هست ولی از یه ماشین 200 میلیونی توقع نمی ره که انقدر زشت باشه

به نظرم تو این رنج قیمت سانتافه - سورنتو - میتسوبیشی اوتلندر - و رنو کلیوس ارزش خرید بالاتری دارند

از تویوتا فقط یه اسم باقی مونده - فقط یه اسم

ماشین های قدیمی تویوتا کیفیت و طراحی به روزی داشتند و همیشه جز خودروهای زیبای بازار بودند - منظورم دهه 90 هست و تا سال 2007 هم شرکت ماشین های خوبی طراحی می کرد ولی نمی دونم یه دفعه چی شد که اول در سال 2010 گند زد تو کمری وبعدش هم همه ماشین هاشو بی نهایت زشت طراحی و تولید کرد - شاید می خواهند مردم را امتحان کنند که تا کی فقط به اعتبار یه برند محصولی را می شود فروخت و بعدا نتیجه این ارزیابی ها را منتشر می کنند

واقعا زشت تر از تویوتا پریوس دیدید؟؟؟؟
به غایت زشت هست - اصلا هیچ هارمونی نداره - نگید طراحی سلیقه ای هست که ناراحت میشم

طراحی تا حدودی سلیقه ای هست - مثلا انتخاب بین سراتو و النترا و کرولا صلیقه ای است ولی انتخاب راو 4 و مخصوصا پریوس کاملا نشانه بی سلیقه گی است
یکشنبه 10 اردیبهشت 1396 ساعت 03:53 ب.ظ
با عرض سلام و تشکر از بابت راهنمایی های خوبتون.بنده قبلا 206 تیپ 2 مدل 90 داشتم که موتور پرقدرتی نداشت ولی ازش راضی بودم. در هر حال اولین سری از ساندرو استپ وی اتومات را به سختی از کمپانی به مبلغ 52/500 میلیون تومن خریداری کردم، اما اصلا رضایت منو جلب نکرد و الان که حدود 6 هزار کیلومتر کارکرده قصد فروشش را دارم.تقریبا تمام مطالب سایت شما را مطالعه کردم.با توجه به قدرت خریدم تا سقف 100 میلیون تومن، قصد خرید سراتوی سایپای فول آپشن رادارم.آیا گزینه دیگری در این رنج قیمت دارم یا تصمیمم را نهایی و عملی کنم؟کلا سالی10 الی12 هزار کیلومتر استفاده میکنم از ماشین.
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام در حال حاظر در این رنج قیمت یا سراتوی سایپا یا فلوئنس دنده ای

البته هیوندای اکسنت هم در همین رنج قیمت قرار دارد ولی چون یک کلاس از سراتو پایین تر است و موتور ضعیفی دارد ، در ایران چندان موفق نبوده است - من هم به شما پیشنهاد نمی کنم

اگر اکسنت صفر کیلومتر به قیمت 90 میلیون هم عرضه می شد ، خرید آن منطقی نبود و حالا که 105 تا 115 میلیون قیمت خورده اصلا ارزش خرید ندارد
جمعه 8 اردیبهشت 1396 ساعت 10:08 ب.ظ
سلام جناب مهندس خوبین ؟ امیدوارم سرحال و سلامت باشید . اگه شما بخواین بین سراتو ٢٠١٢ موتور ٢٠٠٠ و النترا فیس قدیم با شرایط نگهداری و کارکرد مشابه زیر ٧٠ هزار در رنج قیمتی ٩٥ میلیون به لحاظ فنی مثل موتور و گیربکس و تعلیق و سواری و جلوبندی و ... یکی رو انتخاب کنید کدوم رو برمیدارید ؟ لطفاً دلیل انتخاب تون رو هم بفرمایید ؟
ممنون . ضمناً مزدا نیو رو در این مقایسه شرکت ندادم چون میدونم خیلی باهاش موافق نیستین ...
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام
النترا یک اتاق از سراتو 2012 جدید تر است و قطعا بهینه سازی هایی در پلتفرم آن لحاظ شده که در سراتو TD یا سراتو اتاق قدیم لحاظ نشده است

من باشم النترا را انتخاب می کنم

النترا طراحی به روز تری نسبت به سراتو دارد و سراتو طراحی اش چندان هیجان انگیز نیست و یه جورایی مثل سمند خودمون شده از بس تو خیابون می بینیم

همچنین فکر کنم النترا از نظر آپشن هم نسبت به سراتو سرتر باشد

در ضمن مرسی که مزدا را داخل گردونه نیاوردید چون به نظر من بحث بر سر خودروهای تاریخ مصرف گذشته ، احمقانه است

مزدا 3 اتاقش عوض شده ولی متاسفانه گروه بهمن هم تا انبارهاشو خالی نکنه خبری از اتاق جدید نیست

خوشبختانه شرکت مزدا ، ماشین های قدیمی اش را discontinue می کند و مثل هیوندای نیست که بعد از 10 سال تازه خط تولید سراتوی صفر اتاق قدیم را در کشورهای عقب افتاده راه اندازی کند - لذا گروه بهمن دیر یا زود مجبور خواهد بود که مزدا 3 جدید را وارد خط تولید کند - آن وقت در مورد مزدا هم دوباره خواهیم نوشت

اوه اوه از ته انبار داد میزنن ممد این 30 40 تا لاستیک آخرم مونتاژ کنیم دیگه تمونه
پنج‌شنبه 7 اردیبهشت 1396 ساعت 09:33 ب.ظ
سلام
یا تشکر از وبلاگ مفیدی که ایجاد کرده اید

نبود سیستم esp روی سراتو داخلی چقدر قابل توجه است؟
منظورم اینه که اگر بخواهیم یه سراتو کار کرده بخریم ولی وارداتی بهتره یا یه صفر کیلومتر داخلی؟
امتیاز: 0 0
پاسخ:
esp سیستم ایمنی غیر فعال است درست مثل abs
یعنی فقط در مواقع خطر به کمک راننده می آید و اینگونه نیست که دائم فعال باشد و در بهبود حرکت خودرو دخیل باشد

esp زمانی جواب می دهد که سیستم تعلیق ماشین خوب باشد و سیستم تعلیق از پس شتاب جی یا شتاب جانبی بر بیاید ولی سراتو چنین ماشینی نیست
یعنی اگر به مرز سر خوردن از کنار برسد ، هیچ سیستم الکترونیکی نمی تواند آن را کنترل کند و از انحراف آن جلوگیری کند

به عنوان نمونه فیلم النترایی که در مشهد لیز خورد و به کناره گاردریل خورد و راننده کشته شد نگاه کنید - النترا پس از منحرف شدن ، دیگه کاملا از کنترل خارج میشه تا به گاردریل برخورد می کنه

پس توصیه می کنم با سراتو خیلی شیطونی نکنید چون اگر لیز بخورد حتی حرفه ای ترین راننده ها هم نمی توانند آن را دوباره تحت کنترل بگیرند و تصادف غیر قابل اجتناب است

بنده خودم فقط یک بار تجربه مداخله سیستم ESP را دارم که آن هم با کیا کادنزا بود که سیستم تعلیق فوق العاده ای دارد و با اینکه وزن خودرو حدود 1750 کیلو است ولی از نظر هندلینگ می تواند با مزدا 3 رقابت کند (البته مزدا در رقابت هندلینگ پیروز خواهد شد ولی کادنزا هم خیلی کم نمی آورد)
بعد از یک مانور سنگین ، خودرو از کنترل خارج شد و یک لحظه کنترل خودرو را از دست دادم و نزدیک بود با جدول کنار خیابان برخورد کنم ولی مداخله معجزه آسای سیستم esp که در کادنزا VSC نام گرفته باعث شد که خودرو دوباره در مسیر مستقیم قرار بگیرد و از یک تصادف سنگین حتمی نجات یافتم

از جمله عوامل دیگری که در این مهم مرا یاری کرد ، لاستیک های گل درشت و چسبنده کادنزا بود

متاسفانه خودروهای جدید مثل سراتو و النترا رینگ و لاستیک بسیار بزرگی دارند (نسبت به جسه و وزن ماشین) که نه تنها خودش عاملی بر بی ثباتی حرکت و کاهش قدرت ترمز گیری به شمار می رود بلکه این رینگهای بزرگ و غیر استاندارد وقتی با لاستیک های گل ریز و غیر چسبنده همراه می شوند ، رانندگی خطرناکی را رقم می زنند

هر قدر گل لاستیک بلند تر و چسبنده تر و نرم تر باشد ، لاستیک کمتر سر می خورد
گل لاستیک باید طوری باشد که وقتی با دست فشار می دهید مثل پاککن نرم باشد - هر قدر نرم تر باشد چسبندگی ماشین افزایش می یابد

گل لاستیک های سراتو و النترا انقدر ریز و کم عمق است که خودش عاملی بر بی ثباتی دینامیکی خودرو است

باز هم تاکید می کنم گل لاستیک باید عمیق و نرم باشد

هیچ وقت لاستیکی که گل آن ، کم عمق است نخرید
سه‌شنبه 5 اردیبهشت 1396 ساعت 10:37 ب.ظ
با سلام و احترام
صمن تشکر و قدردانی از پاسخگویی جنابعالی
سوالی داشتم. با توجه افت قیمت ماشین صفر، مسایل فنی و هزینه خرید خودروی نو ؛ از بین ۳ خودروی مزدا ۳ نیو ؛النترا ۲۰۱۷و سراتو ۲۰۱۷کدام را پیشنهاد‌ می نمایید؟
امتیاز: 0 1
پاسخ:
مزدا 3 رقیب سراتو اتاق قدیم بود و همان موقع هم با اما و اگر هایی رو به رو بود ولی حالا که سراتو اتاق جدید با انبودهی از امکانات عرضه می شود ، مقایسه این دو ، مقایسه مالفارق است
سه‌شنبه 5 اردیبهشت 1396 ساعت 09:51 ق.ظ
سلام مهندس
بنده در ماه 500کیلومتر از ماشین استفاده میکنم حداکثر!
حال باید روغن موتور سر 6 ماه باید تعویض کنم؟
استفاده از روغن نیمه سنتتیک لوتوس یا فول سنتتیک پیشنهاد می کنید! ( سوناتا 2010)
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام برای سوناتا 2010 می توانید از نیمه سنتتیک استفاده کنید ولی اگر از فول سنتتیک هم استفاده کنید مشکلی ندارد

6 ماه خیلی وسواسی است و به نظر من 9 ماه منطقی تر است

6 ماه برای ماشین های توربو منطقی است ولی برای ماشین های تنفس طبیعی چندان توجیه ندارد
چهارشنبه 30 فروردین 1396 ساعت 11:29 ق.ظ
سلام و احترام
ممنون بابت توضیحات ستودنی
تو مدلهای 2011 تا 2014
سوناتا نرمتره یا اپتیما؟
با در نظر گرفتن فاق لاستیک برابر و شرایط یکسان
و با علم به اینکه هردو مال هیوندای هستن
چون شنیدم اپتیما نرمتره خواستم نظر محترم شمارو بدونم
ضمنا سواری ایندو از ماشین فعلی من سراتو1600 2013 کره فیس قدیم با درنظرگرفتن فاق لاستیک برابر خشکتره یا نرمتر؟
سپاس ویژه
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سوناتا و اپتیما دیگر خودروهای شناخته شده ای هستند و همه می دانند سوناتا نرم تر است - چون کمک های نرم تری دارد و فقط بحث رینگ و لاستیک نیست

سراتو 1600 شما باید رینگ 16 باشد که باید بگم سراتو از اپتیما که خیلی نرم تر است ولی با سوناتا LF یا YF برابری می کند - البته باز هم سراتو نرم تر است ولی تفاوت خیلی فاحش نیست
یکشنبه 27 فروردین 1396 ساعت 04:14 ب.ظ
سلام آقای مهندس خوبین ؟ لطف می کنین اطلاعاتی در ارزیابی محصولات جدید پژو که توسط ایران خودرو ( البته فکر کنم دقیقش ایکاپ هست ) در راه بازار کشورمان هستند بدین . اگه سوالم کلیه مثلاً مدل 2008 و 308 رو بررسی می فرمایید . متشکرم
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام
خودروهای فوق تا وارد بازار نشوند و قیمت نخورند ، نمی توان در مورد آنها نظر داد

ولی به نظر من ایران خودرو به فکر مردم نیست چون اول قرار بود 301 با قیمت حدود 65 تا 75 میلیون وارد بازار شود که اگر وارد می شد ، بساط چینی ها به یک باره جمع می شد که با رایزنی های دزدان بیت المال این خودرو به فراموشی رفت و رفتند سراغ 2008 گران قیمت تا خدایی نکرده چینی هایی مثل mvm jac مورد تهدید قرار نگیرند
ضمنا در این بازه قیمتی mg 350 هم داره تجهیز کارخانه می شود تا تولید شود

پژو 310 می توانست ناجی بازار ایران باشد و مردم را از شر خودروهای چینی خلاص کند - خودروهای بی کیفیتی که نه تنها باعث استهلاک روح و روان مالک می شوند بلکه باعث به خطر افتادن جان آن ها هم هست

علل حساب هم 208 تولید می شود و 2008 که با وعده های سر خرمن ایران خودرویی ها که حتی نمی توانند یک خودرو را به سرعت مونتاژ کنند ، تا اواخر سال شاید 2008 را در جاده ها ببینیم

یک نکته را در نظر داشته باشید که هیوندای ، پلفترم سوناتا yf را در عرض یک سال طراحی و تولید کرد - یعنی پروسه های طراحی پلتفرم - نمونه پیش تولید - راه اندازی خط تولید را در یک سال انجام داد ولی ایران خودرو مونتاژ یک خودروی فول وارداتی که همه چیزش از خارج می آید و فقط باید قطعات را روی هم سوار کنند را در عرض بیش از یک سال نمی تواند انجام دهد

بعد بگید چرا ما عقبیم - چرا ایران اینجوریه - خب بابا مملکت و کارخانه ها دست یه مشته نالایق هست
شنبه 26 فروردین 1396 ساعت 12:33 ب.ظ
با سلام به شما و عرض خسته نباشید و تشکر از راهنمایی هاتون میخواستم بپرسم اگه مشکل خشکی سراتو با کم کردن رینگ و زیاد کردن فاق لاستیک بهتر میشه چرا خود سایپا برای مدل اتوماتیک که گرون تره رینگ بزرگتر گذاشته و چرا لاستیک با فاق ۵۵ گذاشته ۰؟
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام
استفاده از رینگ بزرگتر برای خودرو های لوکس تر و رده بالاتر یک حربه فروش است و چون مشتری هم از این موضوعات سر در نمی آورد معمولا ماشینهای فول با بزرگترین رینگ و ماشین های نیمه فول و آپشن پایین ، با کوچکترین رینگ عرضه می شوند

در ذهن 99 درصد مشتری های ایرانی ، ماشین لوکس باید رینگ بزرگ و اسپرت آلمینیومی داشته باشد و اگر رینگش بزرگ نباشد به آن خرده می گیرند
کما اینکه خیلی ها رینگ فابریک ماشین را با نمونه های خیلی بزرگتر عوض می کنند که ماشین به نظر زیبا تر برسد

مضاف بر اینکه حتی خیلی از خودرو نویسان ما هم سواد و دانش کافی در این ضمینه را ندارند و در مقاله معرفی سراتوی سایپا به آن خرده گرفته بودند که چرا سراتو را با رینگ 17 اینچی تولید نمی کنند و مگر رینگ بزرگتر چقدر هزینه دارد و.....

مسئولان سایپا هم قطعا از این موضوعات سر در نمی آورند و تنها دلیل استفاده از رینگ کوچک تر نسبت به نمونه های وارداتی ، فقط و فقط کاهش هزینه بوده است و اگر رینگ 17 ، هزار تومان ارزان تر از رینگ 16 بود ، آن را نصب می کردند

---------------

و اما برویم سراغ موضوع سراتوی سایپا 1600 و 2000
رینگ آهنی ارزان تر از رینگ آلمینیومی است و به همین خاطر روی مدل ارزان قیمت 1600 نصب کرده اند
دوم آنکه معمولا رینگ آهنی بزرگتر از 15 اینچ نداریم - و رینگ های 16 اینچی و بالاتر همگی آلمینویمی هستند
پس سایپا برای ایجاد تفاوت و حس لوکس بودن از رینگ 16 باید استفاده می کرد و چون رینگ آلمینیمی سراتو فقط 16 اینچ و 17 اینچ بوده است ، آنها مجبور شده اند از یک سایز بالاتر استفاده کنند

و مورد آخر اینکه رینگ 16 برای خودروهایی که به سرعت حدود 200 کیلومتر می توانند برسند بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد چون رینگ کوچک تر یعنی تعداد دور بیشتر و دور بیشتر مساوری است با گرم تر شدن لاستیک و ترکیدن آن

مثلا سیلو خودرویی بود که به 180 کیلومتر می رسید ولی از آنجایی که رینگ 13 اینچی داشت در این سرعت لاستیکش دو پوست می شد و خودرو دچار حادثه می شد

این اتفاق را خودم یک بار به چشم دیدم که یک سیلو با سرعت بالا از کنارمان رد شد ولی ناگاهان داستیکش دو پوست شد و دچار حادثه شد - یک بار هم برای یکی از اقوام پیش آمد

کلا یک مسئله متداول بود برای سیلو

پس انتخاب رینگ 16 برای خودرویی که تا 200 کیلومتر سرعت می گیرد ، انتخاب به جایی است
رینگ 16 اینچی فولادی نداریم پس باید آلمینیومی نصب می کردند
رینگ 15 اینچی اسپرت برای سراتو نداریم
سایپا می خواسته از رینگ اسپرت برای سراتو استفاده کند
چهارشنبه 23 فروردین 1396 ساعت 01:55 ب.ظ
سلام محمد عزیز

پس از مطالعه سایتت یه سوال در انتخاب برام هست به نظرت بین سراتو 2017 ، سوناتا ال اف 2015 و اسپورتیج 2014 کدام را انتخاب کنم؟ اسپورتیج را از این لحاظ میپرسم چون افت قیمت را کرده ، در کل نظرت از لحاظ فنی و اقتصادی چیست؟
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سوناتا LF
پنج‌شنبه 17 فروردین 1396 ساعت 09:09 ب.ظ
با سلام و عرض تبریک سال نو

ببخشید تفاوت سیستم های تعلیق خود رو چی هست؟و چه سیستمی بهتر هست؟و اینکه یه خودرو با سواری نرم و هندلینگ مناسب و شتاب اوکی رو از کدوم مشخصات فنی که توی کاتالوگ هست میشه تشخیص داد؟
تشکر
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام
من به صورت اجمالی توضیحاتی در این خصوص خدمتتان عرض می کنم ولی برای اطلاعات بیشتر بهتر است مقاله های مربوط به این موضوع را در اینترنت جستجو کنید

بهترین و نرم ترین سیستم تعلیق ها ، آنهایی هستند که قابلیت تنظیم ارتفاع دارند و به اصطلاح پنوماتیک یا گازی هستند
این قبیل خودرو ها با تنظیم های مختلف از بهترین سواری تا بهترین داینامیک رانندگی را به شما می دهند
نمونه اش هم هیوندای جنسیس هست که سواری آن بسیار بسیار نرم است و حتی خودروهای آمریکایی مثل کرایسلر 300 هم در پس آن قرار می گیرند

دلیل نرمی و راحتی این ماشین ها این است که خودروهایی که کمک و فنر معمولی دارند را باید جوری ست آپ یا تنظیم کنند که عملکرد مناسبی هم در جاده و هم در هنگام مانور های ناگهانی داشته باشد و در عین حال بتواند راحتی سرنشین را هم تامین کند

تعادل میان اینها خیلی سخت است چون هر چه ماشین نرم تر باشد هندلینگ پایین می آید و هر چه هندلینگ بالاتر باشد سواری خشک تر و ناراحت تر خواهد بود

با توضیحات بالا فکر کنم متوجه شدید که چرا خودرو ها روز به روز سفت تر و خشک تر می شوند (و به همین خاطر از ناحیه جلوبندی آسیب پذیر تر می شوند به طوری که دوام جلو بندی یک مزدا 3 یا النترا یا سراتو 2017 از یک تندر 90 ارزان قیمت کمتر است)

خودروسازان برای اینکه خودروهایشان در آزمون های مجلات و ... سربلند بیرون بیایند و ظاهر زیبا تری داشته باشند مدام سایز رینگ ها را افزایش می دهند و از تعلیق های خشک تری استفاده می کنند تا بتوانند شتاب g مناسبی ارائه کنند

ولی همین تست ها به ضرر اکثر مصرف کنندگان تمام می شود - 90 درصد مصرف کننده ها با خودرو مانور های آنچنانی نمی دهند که نیاز داشته باشند مثلا شتاب جانبی خودرو از 0.78 به 0.85 ارتقا پیدا کند ولی در عوض سواری خودرو دو برابر خشک تر شود!!!

مهمترین حسن خودروهایی که تنظیم ارتفاع دارند این است که تولید کننده 3 یا 4 حالت رانندگی را برای آن در نظر می گیرد که مصرف کننده بتواند به صورت دستی اقدام به انتخاب حالت comfort و راحت یا sport و خشک اقدام کند

حال متوجه شدید که چرا بهترین خودروهای جهان ، خودروهایی هستند که قابلیت تنظیم ارتفاع دارند

و سوال اینکه پس چرا همه خودروها را به این سیستم مجهز نمی کنند

دلیل این موضوع پیچیدگی این سیستم است و هر شرکتی نمی تواند از پس آن بر بیاید و بهترین برند دنیا را هم که تهیه کنید باز هم استهلاک و رسیدگی آن بیشتر از نمونه های معمولی است

مثلا جنسیس های اولیه که در سال 2010 و 2011 عرضه شدند از ناحیه کمک مشکل داشتند و در عین ارائه بهترین و راحت ترین سواری ممکن ، هر 20 هزار کیلومتر نیاز به تعویض کمک داشتند- البته این موضوع با استفاده از کمک فنر های آلمانی در سال 2012 تا حدود زیادی حل شد ولی قیمت تمام شده خودرو را خیلی بالاتر برد و حدود 50 هزار دلار جنسیس گران تر شد

مرسدس بنز هم سیستم مشابهی را با نام AIR matic ارائه می دهد که آن هم قیمت خودرو را بالاتر می برد و به همین خاطر اکثر نمونه های وارداتی به ایران با فنر های معمولی عرضه می شوند


و برویم سراغ بحث عمومی تر سیستم تعلیق :
بهترین سیستم تعلیق از نظر performance و راحتی و هندلینگ برای عقب خودرو ، مولتی لینک می باشد
البته مولتی لینک انوع بسیار مختلفی دارد ولی به طور کلی مولتی لینک سواری بهتری و هندلینگ بالاتری را نسبت به تورشن بیم (نمونه مورد استفاده در عقب 206) و اکسل نیمه سلب و .. می دهد
دوشنبه 14 فروردین 1396 ساعت 08:56 ب.ظ
با عرض سلام و تبریک سال نو و تشکر از اطلاعات مفیدتون.بنده یک دستگاه ساندرو استپ وی اتوماتیک مدل ٩٥از کمپانی خریداری کردم .رانندگی با اون برام لذت بخش نیست.حدود یکماه سراتو ٢٠٠٠سایپا هم سوار شدم.قصد تعویض دارم.کلا سالی ١٠هزار کیلومتر از ماشین استفاده میکنم اون هم فقط برای سفر.پرداخت ٣٠میلیون تفاوت مار منطقی هست؟لطفا راهنمایی بفرمایید.شتاب گیری استپ وی بخصوص در مواقع سبقت امیدوار کننده نیست.اعتماد بنفس راننده رو کم میکنه
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام
درست متوجه سوالتان نشدم؟؟

یعنی می خواهید با سراتو عوض کنید؟

خب قطعا سواری با یک کره ای که از موتور 2000 و گیربکس 5 یا 6 سرعته بهره می برد از سواری یک ماشین اقتصادی که موتور 1600 و گیربکس 4 دنده دارد هیجان انگیز تر است

ساندرو ماشین هیجان انگیزی نیست بلکه برای کسانی است که می خواهند یک سواری نسبتا راحت و به دور از خرابی و صد البته بدون هیجان را طی کنند ساخته شده است

از نظر اختلاف قیمت هم باید عرض کنم که سراتو به نسبت خیلی ارزان تر از آن چیزی که ارزش دارد فروخته می شود و ساندرو هم بیش از چیزی که ارزش دارد در بازار قیمت خورده است

قیمت ساندرو اسپ وی در ابتدا در مدل اتومات 52 میلیون بود که خودش کمی حباب داشت و الان که قیمت شرکت آن 54 و بازارش 64 میلیون است واقعا ارزش خرید ندارد

سراتو 1600 دنده سایپا 75 میلیون قیمت خورده و از همه نظراز ساندرو استپ وی سرتر است ولی مردم به سراتو روی خوش نشان ندادند ولی حاظر هستند یک ماشین معمولی را فقط به خاطر اتومات بودن به قیمت گذافی بخرند
شنبه 12 فروردین 1396 ساعت 02:56 ب.ظ
سلام و عرض ادب ممنون از وقتی که میذارید
نظرتونو در مورد کمری ٢٠١٣و اوپتیما ٢٠١٣و وای اف ٢٠١٣و آزرا ٢٠١١ اتفاق وسط بفرمایید
من به تویوتا علاقه زیادی دارم ولی از موارد فوق هم خوشم میاد راهنمایی بفرمایید از لحاظ فنی و موتوری بدنه و استهلاک جلوبندی. قصد خرید دارم
امتیاز: 1 0
پاسخ:
دیگه چی ؟؟
بازم هست؟؟

تعارف می کنی

بگو جون داداش
پنج‌شنبه 10 فروردین 1396 ساعت 11:46 ق.ظ
سلام نظرتون راجع به رتو کلئوس جدید چیست ؟ ارزش خرید دارد با قیمت 200 میلیون در مقابل با رقبا ؟ فکر میکنید کیفیتش بهتر هست یا مثل سایر ماشین های رنو و پژ عمر 5 ساله دارن و بعد 5 سال خرج و خرابی قطعات شروع میشه؟
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام
رنو بعد از تالیزمن روند رو به رشدی را طی می کند و کیفیت محصولاتش به نظر خیلی بهتر از قبل شده است و می رود تا مانند هیوندای ، یک خودرو ساز جهانی شود
(چرا می گویم می رود که جهانی شود ؟؟ چون محصولات رنو بیشتر در اروپا و علل خصوص فرانسه و ترکیه و کشورهای نه چندان پیشرفته عرضه می شوند و رنو مثل هیوندای نیست که در بازار آمریکا حظور داشته باشد)

بنده روند رو به رشد رنو را درست مثل روند سعودی هیوندای در سالهای 2010 به بعد می دانم و رنو هم پا به عرصه و level جدیدی از خودرو سازی گذاشته است که میرود تا بازار های جهانی را فتح کند


حال برویم سراغ کلئوس جدید
قیمت کلیوس که یک خودروی کاملا جدید و با پلت فرم کاملا جدید است فقط کمی از توسانی که پلتفرمش قدیمی است و فقط فیس لیفت شده بالاتر است
از نظر ابعاد و اندازه هم از توسان بزرگتر و محکم تر و راحت تر است
از نظر طراحی و زیبایی و هارمونی هم دو سر و گردن از توسان جدید بهتر است

پس اگر قصد خرید توسان یا میتسوبیشی اوتلندر را دارید دست نگه دارید و فقط به کلئوس فکر کنید

در ضمن موتور کلئوس 2500 تنفس طبیعی است و از موتور توربو خبری نیست که باعث عمر دو چندان موتور خودرو می شود

تنها رقیب کلئوس ، سانتافه و کیا سورنتو است که هر دو از نظر قیمت در رده بالاتری قرار می گیرند و از نظر طراحی هم تا حدودی تکراری شده اند

لذا توصیه من یکی از خودرو های زیر است
سانتافه
سورنتو
کلئوس
شنبه 21 اسفند 1395 ساعت 08:51 ق.ظ
سلام بر مهندس بزرگوار
می خواستم نظر شما را در باره داستر اتومات ٢ دف با قیمت ١١٩ م بدانم. در سایتها در مورد مشخصات فنی و آفرود و راحتی و قدرت توضیحات را مثبت دیدم با توجه به این که یک فیس لیفت مختصری هم شده. جالب هست که دیفرانسیل سه حالته هم داره. خودروی فعلیم مگان ٢٠٠٠ هست. که می خواهم تعویض کنم.
یک سوال دگر هم اینکه سوزوکی ویتارا جدید از نظر فنی نشبت به قبل تغییرات مثبتی داشته یا نه. پیشنهاد شما در این رنج چه خودرویی است که هم سواری نرم و هم افرود نسبی خوبی داشته باشه و هم بازار دست دوم مناسب.
سپاس فراوان.
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام
داستر یک خودروی بسیار بی ریخت و ناقص است که در کمتر از دو سه ماه بیش از 20 میلیون افت قیمت دارد

آمریکایی ها یک مثل خیلی زیبا دارند - می گویند یک هواپیمای زشت هیچ وقت نمی تواند پرواز کند
پس یک ماشین زشت هم هیچ وقت نمی تواند آفرود باشد

به جای این ماشین ناقص توصیه می کنم رنو سفران 2000 بخرید
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد